Slováci spějí k bezuhlíkové energetice. Solárů a větrníků mají nejméně v EU

Info.cz

Obnovitelné zdroje energie nefungují v Česku tak, jak bychom si přáli. A dokonce ani v zemích s ideálními přírodními podmínkami nemusejí vést k dekarbonizaci ani soběstačnosti. Takové poznatky přinesly první dvě řady Česko hledá elektrárnu, jediné energetické reality show na českém mediálním trhu. Závěrečný díl druhé řady však ukázal, že uprostřed střední Evropy se dá na transformaci energetiky jít i trochu jinak, než jak nám radí ekologické organizace a stoupenci Green Dealu. A praxe ukazuje, že ta cesta je správná.

Když se řekne jaderná velmoc, jako první se vám nejspíš vybaví Francie. Od loňského roku se však tímto titulem může směle chlubit i Slovensko, které díky rozšíření elektrárny Mochovce směřuje taktéž k impozantnímu 70procentnímu podílu jádra na výrobě elektřiny. 

Proč trvá výstavba jaderných bloků tak dlouho a polyká tolik peněz? Jaký názor na budoucnost vlastní energetiky mají samotní Slováci? O kolik je Gabčíkovo výkonnější než náš Orlík? A proč musela na Slovensku skončit primární výroba v jedné z nejčistších hliníkáren na světě?

Sledujte triumfální závěrečnou epizodu, v níž tým moderátora Karla Kašáka naprosto nečekaně nalezl tu správnou elektrárnu pro Česko, a to na území někdejších bratrů ze společné federace!

Při čekání na nejnovější epizodu se můžete podívat na předchozí díly seriálu Česko hledá elektrárnu.

sinfin.digital