Offshore větrníky v Severním moři. Nikomu nevadí, vyrábějí více a pečuje o ně sám Poseidon!

Info.cz

Když se hádáte v hospodě o tom, který energetický zdroj je nejčistší, větrné elektrárny na moři dost často padnou na stůl jako poslední rozhodující trumf. Nacházejí se mnoho kilometrů od nejbližší zástavby, s rybami se kamarádí, protože jim poskytují úkryt před rybáři, a roční využití instalovaného výkonu dosahuje famózních 50 %! Přesto zájem o aukce na výstavbu nových větrných parků po celém světě upadá, a to kvůli rostoucím investičním nákladům.

Vítejte na farmě Horns Rev 2 v Severním moři, kde jsme pro vás natáčeli naprosto exkluzivně předposlední reportáž řady ON TOUR Česko hledá elektrárnu. 

Až do poslední chvíle jsme netušili, zda nás vezmou přímo k vrtulím, protože při silnějším větru, který zde vane poměrně pravidelně, to možné není. Nakonec jsme měli štěstí – podařilo se nám trefit do krátkého „časového okna“, kdy síla větru dostatečně zeslábla, takže si můžete opět vychutnat spoustu unikátních dronových záběrů. 

A pozor! Podíváme se i na servisní platformu, na níž nocují technici při pravidelných opravách turbín a dalších technických zařízení.

Jaká je dnes vůbec budoucnost offshore větrné energetiky v Severním moři? Nemůže mít přeci jen tak obrovské množství větrníků dopad na proudění větru? Umí Karel plavat? A kdy a kde vznikne první česká offshore farma?

Tohle vše a ještě více se dozvíte v nejnovějším dílu první energetické reality show Česko hledá elektrárnu.

Království větrníků, kde si zalyžujete na střeše spalovny. Podívejte se s námi do Dánska, tamní energetika má celou řadu unikátů

sinfin.digital