Až devadesát procent lidí má doma nože, které jsou k ničemu. Chci odtupit Česko, říká Neuman

Karel Šimůnek

V novém roce nemůže chybět ani nová epizoda podcastu Chef Arena, do které si Karel Šimůnek pozval hosta s dlouhodobým předsevzetím naučit Čechy používat a brousit kvalitní nože. „Moje motto je Odtupíme Česko,“ říká Marek Neuman s tím, že až devadesát procent lidí u nás používá nekvalitní a tupé nože, které neumí správně nabrousit. „Teď brousím nůž už jen třeba pět minut, ale ze začátku to trvá klidně i hodinu a nejde to odbýt. To učím i lidi na kurzech broušení,“ vysvětluje Neuman s tím, že broušení nožů bere tak trochu jako meditaci.

Jako kuchař s více než třicetiletou praxí měl Neuman k nožům vždy blízko, ostatně byly v kuchyni jeho každodenním pracovním nástrojem a pomocníkem. „Gastronomii mám pořád rád, je krásná, ale po těch třiceti letech jsem si řekl, že už toho bylo trochu dost. Tak jsem svůj koníček povýšil na obživu,“ říká Neuman s tím, že skutečná vášeň pro nože u něj začala, když dostal svůj první opravdu kvalitní japonský nůž. Přiznává i to, že dobré nože nejsou úplně levnou záležitostí. „Dobrý nůž stojí od dvou tisíc výš. Opravdu dobrý začíná na deseti tisících a ty extra dobré se pohybují klidně kolem pětatřiceti tisíc,“ popisuje Neuman s tím, že každému člověku vyhovuje trochu jiný nůž.

Jak správně vybrat nůž a jak ho nabrousit? Co všechno ovlivňuje to, jak dlouho vydrží nůž nabroušený? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital