V Česku není jediný expert, který by dokázal obsáhnout celý zákon o dani z příjmu. „Ta legislativa by zasloužila hodit do koše a napsat znovu,“ říká partner V4 Group Jelínek

Konsolidační balíček Fialova kabinetu přináší od příštího roku řadu daňových úprav, s daňovým expertem a partnerem ve společnosti V4 Group Michalem Jelínkem jsme proto probrali ty nejdůležitější z nich. Mimo jiné i zvýšení daně z příjmů právnických osob, která naroste o dva procentní body na 21 procent. Podle Jelínka jde spíš o kosmetickou změnu, která však může přinést silný psychologický efekt. „Řada menších podnikatelů je kvůli tomu na vládu naštvaných. Oni si toho sice ve chvíli, kdy budou tu daň platit, ani nevšimnou, ale vidí, že vláda jim nevychází vstříc a ten psychologický efekt je nezanedbatelný,“ říká v InfoTalks Michal Jelínek. 

Ten přitom rovnou navrhuje, aby poslanci zákon o dani z příjmu výhledově kompletně přepsali. „Je to nejvíce novelizovaný zákon v Česku, který je navíc sepsán velice chaoticky a garantuji vám, že neexistuje jediný daňový poradce, který by ten zákon uměl obsáhnout celý. Ta legislativa je složitá a nepřehledná, zasloužila by hodit do koše a napsat znovu,“ dodává Jelínek. 

Co Jelínek říká na vývoj kolem spotřební daně u tichého vína? Proč je přesvědčený, že nová daň z cukru je v Evropě jen otázkou času? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital