Michal Šnobr: Budu po šéfovi ČEZu Benešovi chtít, aby zažaloval stát. Pokud odmítne, tak...

Audioverze

Podnikatel a menšinový akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že bude po představenstvu ČEZu požadovat, aby zažalovalo stát. Důvodem je údajná neoprávněnost výběru takzvané windfall daně (WFT). „Budeme volat k odpovědnosti představenstvo, které musí jednat s péčí řádného hospodáře ve prospěch všech akcionářů – a pokud zde jsou kroky, které znevýhodňují menšinové akcionáře na úkor akcionáře většinového, představenstvo se k tomu musí postavit,“ míní Šnobr.

„Budeme chtít po představenstvu, aby k tomu přistupovalo s péčí řádného hospodáře a aby buď samo podalo žalobu na uplatnění windfall daně, nebo se připojilo k žalobě jiného poplatníka, který WFT zaplatil a bude ji chtít žalovat a vrátit,“ uvedl v novém dílu pořadu InfoTalks Michal Šnobr. Ten navíc dodal, že „považuje za téměř jisté“, že se takový poplatník na trhu objeví. Šnobr v rozhovoru nastínil i scénář, jak bude postupovat, pokud představenstvo či dozorčí rada žalobu nepodá.

Kromě windfall tax Michal Šnobr v novém dílu pořadu InfoTalks mluvil i o svém pohledu na budoucnost energetiky v Česku, na odklon od uhlí či výstavbu jaderných bloků. Ta je přitom velmi těsně spojena s budoucí formou ČEZu. Šnobr považuje za vyloučené, že by ČEZ ve své současné formě, tedy se 70procentním zastoupením státu a 30 procenty minoritních akcionářů, stavěl více jaderných bloků.

„Jediná situace, kdy s tím (výstavbou více bloků, pozn. red.) jde něco dělat, je 100procentní státní společnost, stoprocentní ČEZ. V tom případě se totiž státu otevře možnost rozdělit náklady jaderné elektrárny mezi spotřebitele a daňového poplatníka. Ono je to sice jedno a to samé, ale u daňového poplatníka nejsou ty náklady tolik vidět,“ uvedl Šnobr.

Jak Michal Šnobr reagoval na nedávný kritický komentář Mojmíra Hampla? O čem hovořil ve svém pořadu Vysoké napětí předtím, než podcast za podivných okolností skončil? Poslechněte si celý rozhovor Lenky Zlámalové a Vojtěcha Kristena s Michalem Šnobrem.

sinfin.digital