Péče a respekt jsou v divadle extrémně důležité. Potlesk patří všem, od herců až po techniky, říkají Michal Hrubý a Tomáš Přenosil

Anna Vamberská

Studio DVA v září tohoto roku oslavilo deset let výročí na scéně Paláce Fénix na Václavském náměstí. To je ale jen začátkem jejich úspěchu. Nezávislá divadelní a umělecká společnost zahájila činnost v roce 2000. Od roku 2004 je organizátorem Metropolitního léta hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad. V roce 2018 přibyly mimopražské scény – Letní scéna Vítězná a scéna na nádvoří Tvrze Divice na Lounsku. V říjnu 2018 pak Malá scéna divadla Studio DVA v ulici Na Perštýně. Dalším velmi důležitým faktem je, že Studio DVA slaví úspěch nejen u diváků, ale také herců a lidí z celého divadelního týmu. Pro Michala Hrubého jako producenta divadla a Tomáše Přenosila, PR a marketingového ředitele, je extrémně důležité být empatickými lídry, poskytovat lidem bezpečný prostor a pečovat o ně, aby se cítili dobře.

Studio DVA je takovým lovebrandem. „Je to jako ve vztahu. Musíte se starat a pečovat, aby to hezky fungovalo. Obklopujeme se lidmi, kteří mají podobné nastavení jako my,“ říká producent Michal Hrubý o divadle a týmu. 

„V divadle to nefunguje jako v jiných pracích od-do. Chcete mít kolem sebe lidi, se kterými si máte co říct,“ doplňuje ho Tomáš a poukazuje na jednu důležitou věc. „Když se máme rádi my uvnitř firmy, tak tu energii dokážeme předat i ven divákům.“

Říká se, že ryba smrdí od hlavy. V případě Studia DVA ale můžeme říci, že tahle divadelní ryba voní. Podíl na tom mají nejen pracovní a životní zkušenosti obou pánů, ale také jejich silné stránky. V podcastu jsem je poprosila, aby jeden o druhém řekli, čeho si na sobě váží. 

„Tomáš je jenom jeden a nikdo ho nepřekoná. Ten rozsah, zaujetí a pracovitost jsou naprosto nebývalé. Nikdy v životě jsem nikoho takového nepotkal, s takovým srdcem a s takovým nasazením,“ říká Michal a Tomáš navazuje: „Já si na něm vážím jeho rozhodnosti a odvahy, se kterou to všechno dělá.“

Dále mě zajímalo, co by poradili mladým lidem, kteří se rozhodnou vydat v jejich šlépějích a chtěli by si zkusit roli producenta či roli PR a marketingového ředitele. Co jim za jejich profesní dráhu fungovalo a nadále funguje? Čím se řídí?

„Aby věřili tomu, co chtějí dělat, na nic si nehráli a dívali se kolem sebe. A nejdůležitější je obklopit se lidmi, kteří jsou lepší než oni sami, aby je vytáhli nahoru a nenechali je zahnít,“ radí Tomáš Přenosil. A dodává: „Člověk by měl být empatický a umět naslouchat lidem.“

V rámci role producenta Michal Hrubý vyzdvihuje tyto vlastnosti. „Být sám sebou, věřit sobě a tomu, co děláte. Ve chvíli, kdy tomu věříte, získáte podporu lidí, kteří s vámi do toho půjdou,“ vysvětluje Michal a dále doplňuje: „Je potřeba o lidi pečovat. Péče a respekt jsou pro mě extrémně důležité.“

● Co by popřáli české kultuře i sobě navzájem?

● A jaké dovednosti by se chtěli naučit?

I o tom mluvili v podcastu Jeviště Michal Hrubý a Tomáš Přenosil.

sinfin.digital