Cigarety už jsou jen drahé a velmi drahé. Kuřáci přechází k alternativám, říká Michlíček

Posledních několik let zažívá tabákový průmysl doslova revoluci, která spočívá hlavně v rozšiřování portfolia výrobků o alternativy ke klasickým cigaretám, říká ředitel British American Tobacco pro Českou a Slovenskou republiku Štěpán Michlíček. „Soustředíme se na výrobky, které potenciálně snižují rizika spojená s kouřením a snažíme se, aby se dospělá kuřácká populace přesouvala k těmto výrobkům,“ popisuje aktuální trendy Michlíček v nové epizodě pořadu Kapitola. Kolik kuřáků skoncuje ve prospěch alternativních výrobků s cigaretami v následujících pěti letech? Jak se na tabákovém průmyslu podepíše koronavirus? A co znamená zákaz mentolových cigaret? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Tabákový průmysl byl dlouhé roky spíše stabilním a statickým odvětvím, posledních pár let ale zažívá revoluci v podobě alternativních výrobků potenciálně snižujících rizika spojená s kouřením klasických cigaret. Podle ředitele British American Tobacco pro Českou a Slovenskou republiku Štěpána Michlíčka jde převážně o zahřívaný a nespalovaný tabák, elektronické cigarety a nikotinové sáčky. „Díváme se na to jako trojitou výhru – jak z hlediska udržitelnosti byznysu, tak pro spotřebitele, i pro celou společnost a regulátory,“ říká Michlíček s tím, že těžištěm prodejů tabákových firem jsou stále ještě klasické cigarety, ale trend přechodu k alternativním výrobkům se zrychluje. „Odhadujeme, že v roce 2025 bychom mohli vidět čtvrtinu až třetinu dospělé kuřácké populace užívat alternativní produkty,“ dodává Michlíček.

Budoucnost bez jádra? Museli bychom dramaticky změnit životní styl, říká Drábová

Michlíček nevylučuje, že v budoucnu se objeví i nové alternativní nikotinové výrobky, nicméně je k nim ještě dlouhá cesta. „Investujeme nemalé částky do výzkumu a vývoje omezení rizik. V budoucnu určitě přijdou nové alternativy, ale vyžaduje to dlouhou cestu, i za těmi současnými jsou léta práce,“ vysvětluje Michlíček.

Jakkoliv jsou alternativní výrobky potenciálně zdraví méně škodlivé než cigarety, je podle Michlíčka zodpovědné říct, že stále ještě nejsou zcela bez rizik. „Především je potřeba říct, že alternativy obsahují nikotin, a ten je návykovou látkou a je dobré s ním vůbec nezačínat,“ říká Michlíček. Češi jsou pak podle Michlíčka otevřeni novým možnostem, přičemž přechod k alternativním výrobkům může uspíšit i zákaz mentolových cigaret, jelikož zahřívaný tabák, elektronické cigarety i nikotinové sáčky budou i nadále mentolovou a další příchuti obsahovat.

Stuchlík: Vláda mentálně zamrzla v minulém století. Nevíme, na základě čeho rozhoduje

Michlíček se v rozhovoru s Vojtěchem Kristenem zamýšlel i nad dopady koronaviru na tabákový průmysl. Ten v Česku zaznamenal až třicetiprocentní výpadek v důsledku zamezení možnosti přeshraničního prodeje. „Němečtí a rakouští kuřáci, kteří nemohou nakoupit cigarety v Česku, je nakoupí u sebe doma, takže celkově ten dopad na region není tak drastický,“ vysvětluje Michlíček.

Koronavirová krize ve spojení se zvyšujícím se zatížením spotřební daní u cigaret podle Michlíčka může rovněž přispět k urychlení přechodu k alternativám cigaret. „V dnešní době už jsou cigarety buď jen drahé, nebo velmi drahé. Téměř 80 % procent ceny krabičky tvoří daně. Takže k přechodu k alternativám mohou přispět i ekonomické faktory,“ uzavírá Michlíček.

PODCAST
SDÍLET
sinfin.digital