Krize přijde koncem roku. Slabá koruna nám z ní může pomoci, říká Kovanda

„Krize a recese určitě přijde, otázkou je jen kdy a jak bude hluboká. Troufám si říct, že to bude v druhé polovině letošního roku,“ odhaduje hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda. Proč podle něj může být při zvládání krize výhodou oslabená koruna a nepřijetí eura? V čem jsou vládní záchranná opatření nedostatečná? A jak krizi zvládnou Spojené státy a Čína? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Koronavirovou pandemii se Česku podařilo ustát, v dalších měsících nás ale čeká další výzva, tentokrát ta ekonomická. „Co vidíme v číslech je velice závažné a dříve či později se nám to do životů promítne. Zatím se tak neděje proto, že ekonomika má určitou setrvačnost, i díky nebývalé míře záchranných opatření. To je ale dočasné řešení a odsouvání srážky s realitou. Troufám si říci, že krizi uvidíme už v druhé polovině letošního roku,“ říká Kovanda v rozhovoru s Janem Paličkou.

Vládní opatření nejsou podle Kovandy pro záchranu ekonomiky dostatečné, objem uvolněných peněz je prý příliš malý. „Vláda se bohužel nechává ukolébat tím, že krize není vidět. Měla by ale dělat víc, jinak bude nepříjemně zaskočena až setrvačnost ekonomiky přestane plnit svou podpůrnou roli,“ varuje Kovanda. 

„Hrajeme o to, jak hluboká krize bude. Vláda tím, že napumpuje peníze do ekonomiky, ji může změlčit. Nemyslím ale, že současně plynoucí objem peněz na toto změlčení stačí,“ dodává.

Ruščák: Vláda zavřela hranice, jako bychom byli děti. O zahraničí uvažuje jako v 80. letech

sinfin.digital