Stravenkový paušál jako hrobař české gastronomie? Lidé na obědy chodit nepřestanou, věří Řehounek

Chystaná novela zákona o dani z příjmů, která by zavedla tzv. stravenkový paušál, neznamená konec klasických stravenek, upozorňuje Jan Řehounek. Poslanec za hnutí ANO by nicméně čerpání paušálu omezil výhradně na nákup potravin. Fungování stravenkového paušálu by spolehlivě prověřila až praxe, Řehounek ale nevěří, že by se stal hrobařem české gastronomie, jak varují někteří jeho kritici. 

Takzvaný stravenkový paušál je podle Řehounka alternativou pro ty zaměstnavatele, kteří aktuálně nemohou nabídnout zaměstnancům závodní stravování, nebo se z různých důvodů nechtějí zapojit do klasického stravenkového systému. Po jeho zavedení by stravenkový paušál mohlo čerpat až milion zaměstnanců.

Poslanec za hnutí ANO by ocenil, kdyby čerpání paušálu bylo účelové pouze na nákup potravin. Toho se prý ale bude s možným koncem EET obtížně dosahovat. „Byl bych rád, kdyby to vše šlo opravdu jen do stravování. Na druhou stranu, lidé, kterých se to týká, si ty peníze nestrčí někam do slamníků. Jsme v České republice, tady ten systém nakládání s penězi takový není,“ věří Řehounek. 

„Ta nejhlavnější otázka je, jak vedle sebe budou fungovat klasické stravenky a stravenkový paušál. To ukáže až čas. A pokud by se ukázalo, že je to nastaveno nějakým způsobem nevyváženě a nepoměrově, určitě bude prostor se k tomu vrátit,“ dodává poslanec za hnutí ANO. 

Hrozí naplnění obav některých provozovatelů restaurací, že stravenkový paušál by jim mohl snížit tržby? A jaké dopady může mít stravenkový paušál na státní rozpočet? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital