Chtít po sobě být stoprocentní matkou hned po porodu je problematické a stresující, říká Šebela

Anna Vamberská

Narození dítěte je radostnou událostí, nicméně přináší s sebou i mnoho situací náročných na psychiku matky. Psychiatr Antonín Šebela specializující se na perinatální duševní zdraví, tedy duševní zdraví matky od počátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte, v nové epizodě podcastu Mozkovna vysvětluje, jak těmto situacím čelit. „Je problematické a stresující chtít po sobě hned po porodu být stoprocentní matkou. Obzvlášť když má žena za sebou komplikovaný porod, nebo se k ní v porodnici nechovali hezky. Já vždy říkám, že má před sebou šedesát let, co bude matkou, takže má i spoustu času, během kterého jí ta mateřská láska naskočí,“ říká Šebela.

Šebela upozorňuje i na to, že obzvláště prvorodičky jsou kromě stresu z vlastního těhotenství vystavovány i všelijakému marketingu, který jim říká, jak má vypadat porod, co vše mají koupit pro dítě a jak vše naplánovat. „Ono to ale často přesně naplánovat nejde a ten pocit, že se něco neděje podle plánu, je ještě více stresující, než kdyby žádný plán nebyl,“ radí Šebela, podle kterého je důležitý i screening psychického zdraví matek jak v těhotenství, tak těsně po něm. „Máme tu screening těhotenské cukrovky, díky kterému mimo jiné i lidé pochopili, že mít cukrovku v těhotenství není nic nenormálního. K tomu pomáhá i screening duševního zdraví. Duševní problémy v těhotenství nejsou nic, za co by se ženy měly stydět,“ říká Šebela.

Jak poznat, kdy by se měla žena se svými duševními problémy obrátit na pomoc profesionálů? A jak těhotenství a období po porodu působí na psychiku otců? Podívejte se na celou epizodu.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Hostem podcastu Mozkovna je psychiatr Antonín Šebela, který se specializuje na perinatální duševní zdraví.
  • Jak poznat, kdy by se měla žena se svými duševními problémy obrátit na pomoc profesionálů?
  • A jak těhotenství a období po porodu působí na psychiku otců?
sinfin.digital