U Tourettova syndromu je důležité znát svou nemoc a umět o ní mluvit. Zásadni je i včasná diagnóza, říká Fiala

Anna Vamberská

Tourettův syndrom patří k těm neurologicko psychiatrickým onemocněním, která jsou pro okolí na první pohled nápadná, jelikož se vyznačuje jak pohybovými, tak zvukovými tiky. Podle neurologa a vedoucího Centra pro tiky a Tourettův syndrom kliniky INEP Ondřeje Fialy je pro osoby, které nemocí trpí, důležité svůj stav dobře znát, pochopit ho a umět o něm mluvit a informovat své okolí. „Je to složitá cesta brát nemoc jako součást sebe. Důležitý je i včasný záchyt a diagnostika, jelikož se tím dá dítě už v raném věku lépe nasměrovat a díky tomu zamezit jeho šikaně,“ vysvětluje Fiala.

Ani moderní medicína neumí přes veškerý pokrok zodpovědět všechny otázky o Tourettově syndromu. „Neznáme ani jeho přesnou příčinu, respektive máme o ní dosud jen hypotézy. Stejně tak neexistuje genetické poradenství, zda dítě nemoc mít bude, či nebude. Víme, že u rodičů, kteří sami tiky trpí, je větší pravděpodobnost, ale není to tak jednoduché, že když má rodič Tourettův syndrom, bude ho mít i dítě. Stejně tak tiky neumíme vyléčit, umíme jen nastavit léčbu tak, že je zmírní na únosnou úroveň,“ přiznává Fiala v nové epizodě podcastu Mozkovna.

Jak rozpoznat, že má dítě Tourettův syndrom a čím vším může být doprovázen? Jak by se rodiče dětí s Tourettovým syndromem měli ke svým potomkům chovat a jakých chyb by se měli vyvarovat? Poslechněte si celou epizodu.

O duševním zdraví bychom se měli bavit už ve školce, spoustě věcí by šlo předejít, říká Salomonová

sinfin.digital