Za chováním psa stojí chování majitele. Emoce a reflexy má pes podobné jako my, říká Skácel

Anna Vamberská

Známé pořekadlo říká, že jaký pán, takový pes. Podle veterinárního psychologa Alexandra Skácela v případě chování našich mazlíčků není toto rčení daleko od pravdy. „Tak z osmdesáti pěti procent skutečně platí, že za chováním psa stojí vzorce chování jeho majitele. Jaké štěně si vychováme, takového pak máme po zbytek života psa,“ říká Skácel v nové epizodě podcastu Mozkovna. Mozek psa a člověka se sice v mnoha ohledech liší, ale podle Skácela mají i něco společného. „Pes nemá druhou signální soustavu jako my lidé, nemůže tedy vymýšlet nějaké asociace nebo něco plánovat. Lidské a psí podvědomí také není stejné, ale je podobné. V obou případech tam jsou emoce a reflexy a ty má pes skutečně velmi podobné jako my,“ vysvětluje Skácel.

Jako zvířecí psycholog s bohatou praxí vysvětluje Alexandr Skácel i to, že vazba mezi zvířetem a jeho pánem má velký vliv na chování i psychické problémy domácích mazlíčků. „Když ke mně přijde nový pacient, zajímá mě jeho takzvaná smečka, tedy všichni lidé a zvířata, se kterými trvale žije. Pochopitelně se neptám majitele, jestli má manželku a děti nebo je rozvedený, i když to ke správné diagnóze jeho psa vědět potřebuji, ale dávám mu otázky o zvířeti a jeho chování tak, že odpovědi vyplynou v souvislostech,“ popisuje svou práci Skácel s tím, že mezi časté psychické poruchy psů patří například separační úzkost nebo dominantní agresivita. „Pes nesmí být na pána agresivní, to zkrátka neexistuje. Jsou jen dvě výjimky – když se lekne nebo když má bolest a podvědomě se brání,“ uzavírá Skácel.

Jaké jsou rozdíly v chování a psychice psů a koček? Jak správně vybrat a vychovat psa, aby neměl psychické obtíže a nepřinášel stres ani svému pánovi? Poslechněte si celou epizodu.

VIDEO PRO PŘEDPLATITELE: Za chováním psa stojí chování majitele. Emoce a reflexy má pes podobné jako my, říká Skácel

sinfin.digital