S tréninkem paměti je nejlepší začít už v dětství. Díky mnemotechnikám si zapamatujeme prakticky cokoliv, říká Steinová

Anna Vamberská

Na něco zapomenout – situace, kterou někdy zažil snad úplně každý. Jak vysvětluje trenérka paměti Dana Steinová, zhruba od dvaceti pěti let máme na určitou míru zapomínání právo. „Tou dobou je zhruba dokončen vývoj mozku, a pak už se jeho funkčnost bohužel začne nezadržitelně jen zhoršovat,“ říká Steinová v nové epizodě podcastu Mozkovna. „Proto je důležité začít s tréninkem paměti co nejdříve, nejlepší by bylo už v dětství. Nejen že nám to pomůže ve škole, ale jak se s věkem paměť zhoršuje, budeme mít tu výhodu, že to od počátku budeme umět kompenzovat,“ dodává.

Steinová upozorňuje i na skutečnost, že náš mozek má velmi omezenou kapacitu krátkodobé paměti – zapamatujeme si jen v průměru sedm věcí z deseti. „Kupříkladu stará telefonní čísla, která byla šestimístná, si všichni pamatovali, protože byla bezpečně v rámci té kapacity. S devítimístnými je to už horší, ta musíme mozku správně rozkouskovat a naservírovat,“ vysvětluje Steinová.

K zapamatování nejen číselných řad ideálně slouží takzvané mnemotechniky. „Jedná se o asociace, klidně úplný nesmysl. Dokonce čím více to vybočuje z normálu, tím lépe si to zapamatujete a vybavíte,“ popisuje princip fungování mnemotechnik Steinová. „Když se naučíte mnemotechniky, tak se i v pokročilém věku naučíte zapamatovat si prakticky cokoliv. Třeba sto a klidně i tři sta čísel za desetinnou čárkou čísla pí,“ říká trenérka paměti.

Proč hraje pro dobrou paměť zásadní roli pohyb? Kolik bychom si ho měli dopřávat, abychom udrželi paměť v kondici? A jak si něco účinně zapamatovat, anebo to naopak z paměti vymazat? Poslechněte si celou epizodu.

Chtít po sobě být stoprocentní matkou hned po porodu je problematické a stresující, říká Šebela

sinfin.digital