Klicperová: Libyjci potápí lodě přímo na moři, byla jsem u toho. Migranti to i tak zkouší znovu

Pavel Štrunc, Martin Krepindl

Novinářka Lenka Klicperová na vlastní oči zažila realitu dnešní Libye. Rozvrácený stát s dvěma vládami už roky trápí občanská válka. Vypořádat se musí také s asi 800 tisíci migranty, kteří na severu Afriky mají rozdílné plány. Nemalá část tu chce zůstat, ovšem stále jsou tu i tisícovky těch, kteří se pokouší dostat do Evropy.

Klicperová v rozhovoru s Pavlem Štruncem popisuje, jak aktuálně postupuje libyjská pobřežní stráž. U jednoho zásahu byla osobně. „Zachytili bárku s 22 migranty. Vzali jim motor a pak loď potopili,“ popisuje novinářka. „Odvedli je pak do detenčních center, byli frustrovaní, ale říkali, že to zkusí znovu.“

V detenčních táborech jsou totiž strašlivé podmínky. Klicperová byla v jednom z táborů, který dle jejího názoru patřil k těm lepším v zemi. „600 mužů tam bydlí v jednom hangáru, soukromí neexistuje, navíc se tam začínají šířit nemoci, např. tuberkulóza,“ vysvětluje válečná reportérka.

Kdo teď v Libyi tahá za kratší konec? Hrozí tu podobně krvavý konflikt jako v Sýrii? V čem ji zaskočila libyjská krutost? Podívejte se na video v úvodu článku.

SDÍLET
sinfin.digital