Vobořil: Užíváním alkoholu a jiných návykových látek společnost přichází o desítky miliard

Pavel Štrunc, Jan Palička

Bez alkoholu nebo cigarety si mnozí nedokáží svůj život představit. Společenské náklady jejich užívání jdou ale spolu s dalšími návykovými látkami do desítek miliard korun, říká bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Jak má stát přistupovat k regulaci látek, na kterých vzniká závislost? V čem jsou reklamy na pivo etičtější než reklamy na tvrdý alkohol? A skutečně jsou alternativní nikotinové produkty zdravější než cigarety? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Je poměrně běžný úzus, že někteří lidé nedokáží žít bez alkoholu, říká bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. I proto kampaně typu suchý únor vnímá tak, že mohou upozornit na fakt, že odhodlání vydržet měsíc bez alkoholu nemusí být jednoduché.

„Životní styl kolem alkoholu může stát spoustu peněz,“ říká Vobořil. Mezi nejrizikovější období v roce podle něj patří Silvestr, Velikonoce a obzvláště u mladých lidí pak letní prázdniny. „Spoustu mladých začíná s novými experimenty a kombinuje alkohol s dalšími návykovými látkami. Kritická bývá maturita, kdy mladí končí i v nemocnicích a občas někdo zemře na předávkování,“ vysvětluje Vobořil.

Výuce fyziky chybí kontakt s realitou. Učitelům se nevyplácí bojovat za změny, říká Stohwasser

sinfin.digital