Špicar: EU na koronavirus zareagovala pozdě a nedostatečně. Jinou možnost jsme jí nedali

Pavel Štrunc, Jan Palička

Koronavirus představuje velkou ránu pro český průmysl. A zdaleka nejen český, říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Ač krize tvrdě dopadá i na páteř našeho průmyslu, tedy automotive sektor, podle Špicara ji zlomenou nemáme a ani mít nebudeme. „Evropská unie zareagovala pozdě a nedostatečně. Chybí evropské řešení,“ říká také Špicar s tím, že na vině jsou jednotlivé členské státy, které Unii nedaly potřebné pravomoci. Co nejvíce trápí jednotlivé průmyslové podniky a jaká odvětví naopak v současné situaci prosperují? A jak bychom se měli poučit z ekonomické krize let 2008/09? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Koronavirus je samozřejmě velká rána pro český průmysl. Dobrá zpráva je, že jsme pokles hospodářského růstu očekávali a připravovali se na něj. Že to ale bude taková černá labuť, to nikdo nečekal. Nicméně tím, že jsme se připravovali na horší časy, nás to nepřekvapilo tak fatálně,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Více než 40 % podniků se aktuálně potýká buď se zastavením dodávek, nebo mají velký problém se lhůtami dodávek potřebných pro výrobu. Šestadvacet procent jich má problémy s logistikou a 35 % řeší dramatický pokles poptávky po zboží, vyplynulo podle Špicara z ankety Svazu průmyslu a dopravy, které se zúčastnilo více než čtyři sta respondentů.

„Poslední věcí jsou problémy s cash flow, tam se dostáváme do situace, kterou si pamatujeme z let 2008/09. Plus ještě nedostatek zaměstnanců, z nichž někteří jsou v karanténě,“ dodává Špicar.

Krizové vládnutí může vládě příliš zachutnat. Hlídejme ji, jde o naše svobody, říká Cikrt

sinfin.digital