Krizové vládnutí může vládě příliš zachutnat. Hlídejme ji, jde o naše svobody, říká Cikrt

Pavel Štrunc, Jan Palička

„Nikdo si neuměl představit, že budeme v Evropě čelit takovému problému,“ komentuje situaci kolem pandemie koronaviru šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. České zdravotnictví podle něj současnou krizi zvládne a zvládá ji prý zatím i vláda. V jejím případě je ale podle Cikrta na místě dohlédnou na to, aby se jí vládnutí v krizi až příliš nezalíbilo.

Intenzita, s jakou se začal Evropou šířit koronavirus, všechny překvapila, konstatuje Cikrt a přiznává: „I já jsem ještě před měsícem a půl hlásal, že Evropa se svým systémem hygienické péče, ochrany veřejného zdraví a vyspělou zdravotní péčí nikdy nemůže mít takový počet případů a rozsah nebezpečí a umírajících, jako má Čína. A vidíme, co se stalo v Itálii, která je na tom už hůř než Čína.“

Dobrou zprávou je podle něj to, že české zdravotnictví má předpoklady krizi překonat. „Infekce se tu šíří jinak než v zemích, které jsou na tom opravdu špatně. Máme dostatek lůžek s patřičným vybavením ventilátorů, v přepočtu na obyvatele více než ta Itálie. A za třetí, české zdravotnictví, ač na něj často nadáváme a máme tisíce jistě oprávněných připomínek, je velice kvalitní a má vysoce kvalifikovaný personál schopný improvizace, což nám lékaři a sestry dokazují už teď,“ vysvětluje Cikrt.

Koronavirus je obrovská zátěž na psychiku. Pesimisté riskují, že to nevydrží, říká Špok

sinfin.digital