Cestovní ruch přestal existovat. Z výroků o zavřených hranicích mě polil mráz, říká Sivek

Pavel Štrunc, Jan Palička

Krize, kterou v souvislosti s pandemií koronaviru zažívá segment cestovního ruchu, je naprosto bezprecedentní. „I během válek fungovaly některé restaurace a hotely. Dnes cestovní ruch přestal existovat,“ říká hoteliér a předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek. Ohroženo je podle něj nejen 240 tisíc zaměstnanců cestovního ruchu, ale i všichni ti, kteří jsou na něj navázáni dodávkami zboží a služeb. Jak hodnotí slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o zavřených hranicích? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Cestovní ruch zatím nikdy v takové situaci nebyl, je to zcela bezprecedentní. V novodobých dějinách od roku 1841, kdy Thomas Cook vypravil svůj první vlakový zájezd, se cestovní ruch nikdy s ničím takovým nepotýkal,“ komentuje dopady pandemie koronaviru na cestovní ruch hoteliér a předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek.

Situaci podle něj nelze srovnávat ani s velkými povodněmi, které v uplynulých třiceti letech Česko zasáhly hned několikrát. „Tam jsme alespoň vždy viděli nějaké pomyslné světlo na konci tunelu. To teď nevidíme,“ říká Sivek. Když slyšel slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o až dva roky zavřených hranicích, polil ho prý jako člověka, který zná obor a dovede si představit možné dopady, mráz po celém těle.

Vliv koronaviru na sport je devastující. Čeká nás restart a restrukturalizace, říká Hercík

sinfin.digital