Volby 2018: Dva klíčové důsledky voleb: Babiš má klid, ale tahá za kratší konec. A ČSSD čeká svár o budoucnost | info.cz

Články odjinud

Dva klíčové důsledky voleb: Babiš má klid, ale tahá za kratší konec. A ČSSD čeká svár o budoucnost

O důsledcích prezidentských voleb se bude mluvit ještě dlouho. Ty bezprostřední jsou ale nejméně dva: Andrej Babiš, jak znovuzvolený prezident Miloš Zeman pravil na tiskové konferenci, dostane víc času na složení vlády. Na druhou stranu opět platí podmínka 101 hlasů ve sněmovně, které po něm bude prezident požadovat. Pod tlakem příznivců Zemana bude v předsjezdovém období ČSSD. Debata se nepovede pouze o programovém směřování, ale také o případné účasti ve vládě Andreje Babiše.

„Zemanovo zvolení nejprve uklidní Andreje Babiše - bude mít dost času na sestavení druhé vlády a vyjednání její podpory,“ glosuje situaci po volbách pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek. Časem se ale podle něj může Zeman od předsedy hnutí ANO distancovat. „Babiše již nebude k ničemu potřebovat a může mu provádět psí kusy jako předchozím premiérům,“ uvažuje Jelínek.

ČSSD to pak podle jeho mínění bude mít se Zemanem ještě těžší. „Divil bych se, kdyby se nepokusil ovlivnit únorový sjezd jednak ve prospěch svých stoupenců, a také ve prospěch koalice hnutí ANO s ČSSD,“ zdůrazňuje Jelínek. Podle něj je totiž Zeman, který v sobotu obhájil post na Hradě v souboji s Jiřím Drahošem, mistr mocenské politiky či tzv. reálpolitiky bez ideového vymezení.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

„O tomtéž se pokusí přesvědčit i sociální demokraty. Zároveň se může pokusit završit svoji pomstu těm, co se od něj odklonili už v roce 2003, i těm co zhatili lánský puč v roce 2013,“ nepochybuje Jelínek. Bez zajímavosti v této souvislosti zcela jistě není, že se ve štábu prezidenta objevil odpoledne také statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Zjevně nerad prohrává.

Jinak si nelze vysvětlit, že nejdříve organizuje proti Bohuslavu Sobotkovi lánský puč, posléze si sype popel na hlavu a zběhne na jeho stranu, je jmenován ministrem vnitra a zvolen statutárním místopředsedou sociální demokracie. Po Sobotkově rezignaci a před očekávanou porážkou ČSSD ve sněmovních volbách, se Chovanec uchýlí do ústraní, aby se posléze vrátil a vyčkával na povolební vývoj.

Nyní se tedy Chovanec obloukem vrátil do náruče vítězného Zemana. A to se vší parádou – ochotně poskytoval rozhovory, chlubil se selfie na sociálních sítích a před objektivy se nijak neskrýval. Sčítání hlasů sledoval se Zemanem a Okamurou v salonku.

ČSSD čeká na sjezdu v Hradci Králové, kam Chovanec Zemana pozval, rozřešení klíčového sporu o její budoucnost. A vyloučit nelze, že se strana vypraví na cestu směrem k národovecky orientovanému a konzervativnímu socialismu. Kromě toho nelze vyloučit, že nevleze do chomoutu Andreji Babišovi a nevytvoří s ním dvojblok, který budou na vládní úrovni podporovat buď komunisté, případně SPD.

Zeman souhlasil, že na sjezd socialistů pojede. Už v tom je znatelné sbližování s „novou“ ČSSD bez Sobotky v čele. Vztahy za jeho předsednictví straně bývaly napjaté do té míry, že Zeman minule ani žádné pozvání nedostal. 

Babiš totiž sociální demokraty v jistém ohledu hodně potřebuje, a to především proto, aby nečelil kritice, že vytváří spojenectví pouze se stranami z pravého a levého okraje české politiky. Především na obraz ČR v zahraničí by měla jeho aliance s Okamurovci a komunisty neblahé dopady. Pokud by naopak ANO vytvořilo menšinovou vládu s ČSSD za podpory komunistů, případně i SPD (kterou Chovanec navenek nadále odmítá), alespoň zčásti by tak Babiš mohl případnou kritiku, že vládne za podpory antisystémových stran, díky sociálním demokratům tlumit.

A jak jsme psali už dříve: byla by to Zemanova koalice snů. A Zeman poté, co opět vyhrál prezidentskou přímou volbu, určitě nemíní sedět v koutě. Sjezd ČSSD je za tři týdny.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Přišel Babiš a byl schopnější. ODS má na víc a bude vládnout, říká Decroix

Advokátka Eva Decroix je po nedávném kongresu ODS jedinou ženou ve výkonné radě strany. „Kamarád mi napsal, že jsem teď první dámou ODS, což si myslím, že je značně nabubřelé. Určitý pocit výjimečnosti tam ale je,“ komentuje s nadsázkou svou pozici. Podle Decroix ODS má na to, aby byla po příštích volbách ve vládě. V čem se strana liší od Andreje Babiše a čím by se u něj mohla inspirovat? A jak si mezi občanskými demokraty stojí ženy? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Decroix stejně jako předseda ODS Petr Fiala věří, že strana, která je už dvě volební období v opozici a má spíše stagnující preference, bude v příštím volebním období ve vládě. Dodává ale: „Nebrala bych to tak, kdo kdy bude vládnout, ale spíše kam chceme směřovat a co chceme dělat. ODS je tu dlouhá léta a je tradiční stranou, což je ohromná výhoda.“

Chybu vidí v tom, že strana nebyla dynamická a nedokázala ve správnou chvíli oslovit voliče. „Přišel někdo jiný, kdo využil, nebo možná spíše zneužil té situace. Přišlo jiné hnutí, přišel Babiš, a protože v daném okamžiku dokázal oslovit lépe, tak nyní vládne,“ vysvětluje Decroix.

Link

Decroix v té souvislosti mluví o přehlížené členské základně ODS a zdůrazňuje, že je potřeba větší „drajv“. „Je to něco, na co musíme klást větší důraz a věnovat tomu větší pozornost, a ne jen že to budeme říkat na kongresech. Tak trochu ten náš politický balon nafukujeme jen z vršku a já myslím, že bychom měli částečně nafukovat i zespodu. To jsou regiony, to je členská základna a to jsou ti všichni lidé okolo,“ říká.

Pozici první místopředsedkyně strany na nedávném kongresu nedokázala obhájit Alexandra Udženija, a ODS tak má v nejvyšším vedení jen muže, což je z některých kruhů terčem kritiky. Decroix říká, že výtky tohoto druhu neřeší. Sama je teď jedinou ženou v širším stranickém vedení. „V ODS máme jako ženy stejné možnosti dělat vše, co dělají muži. Je to otázka svobody. Máme starostky a ženy aktivní napříč členskou základnou v jiných funkcích, a ty zrovna neměly potřebu a motivaci kandidovat, je to zcela přirozené. Není to dobře, ani špatně, tak to prostě je,“ komentuje situaci.

„Už jen to že se přihlásila mladá advokátka odkudsi z Jihlavy a byla zvolena ukazuje, že je možné, aby v ODS byla zvolena žena, pokud o to má zájem,“ vysvětluje Decroix s tím, že kvóty by se ženám samotným nelíbily. „My tam potřebujeme být proto, že tam chceme být, ne že tam musíme být,“ uzavírá.

Link