Prezidentské volby 2018: Horáček má „klidný den“, u Fischera vládne opatrnost. První minuty ve štábech kandidátů | info.cz

Články odjinud

Horáček má „klidný den“, u Fischera vládne opatrnost. Drahoš a Topolánek do štábů nespěchali

První kolo prezidentských voleb skončilo a devítka kandidátů se seznamuje s výsledky. Někteří jsou od začátku osobně přítomní ve svých volebních štábech, jiní příchod odkládají a čekají v soukromí, jak se situace vyvine. INFO.CZ sleduje dění přímo v terénu.

Hned krátce po 14. hodině, kdy se uzavřely volební místnosti po celém Česku, předstoupil před novináře Michal Horáček. V jeho štábu vládne klid a uvolněná nálada.

Horáček v sídle štábu v pražském Mánesu řekl, že má příjemný den a opadlo z něj napětí. "Vůbec nejsem nervózní, mám dnes po delší době první takový klidný hezký den. Býval jsem nervózní z toho, když byla akce. Teď už je to jenom v rukou voličů," uvedl.

volby

Horáček odvolil v pátek v Roudnici nad Labem, kde žije. Věří tomu, že uspěje, nechtěl ale spekulovat, koho by si přál případně v druhém kole jako soupeře.

O poznání opatrnější byl Pavel Fischer, který sčítání hlasů sleduje v pražské restauraci Šmik. Na první dotazy novinářů nechtěl příliš konkrétně odpovídat. Odmítl odhadovat své šance a vývoj sčítání hlasů. I v jeho štábu ale vládne klidná nálada. 

Příchod Pavla Fischera autor: Lucie Bednárová

Poté, co Fischer v předběžném sčítání hlasů poskočil na třetí místo, zavládla ve štábu euforie. Bývalý diplomat děkuje svému týmu a rodině a mimo jiné řekl, že ho těší, že se z něj stal respektovaný kandidát.

„Mám z toho obrovskou radost. Mám radost z podpory, mám radost z nadšení, které jsem cítil a cítím z celé společnosti a budu si muset ještě rozmyslet, co to znamená. Protože to vypovídá o tom, že tu je určité očekávání a je to vlastně závazek,“ řekl. Pokud by nyní ve volbě neuspěl, bude zvažovat, jakým způsobem by mohl očekávání, která do něj voliči vložili, naplnit i jinde než ve funkci prezidenta. Koho případně podpoří ve druhém kole, zatím Fischer komentovat nechtěl.

Marek Hilšer před 15. hodinou, kdy byl na průběžném čtvrtém místě, řekl, že zatím nechce výsledky hodnotit, ale že by za 4. příčku „byl rád“. Věří, že voliče oslovil autenticitou a tím, že před nimi stojí „takový, jaký je“. Je přesvědčený, že bodoval v poslední velké televizní debatě v české televizi.

„Do terénu“ se hned v úvodu vydal i prezident Miloš Zeman. Krátce po druhé hodině přijel do sídla SPO, kde bude sčítání výsledků sledovat. Prezident by měl před novináře předstoupit po 17. hodině. V jeho štábu pro novináře není připravené zázemí a prostor je pro novináře do konání brífinku uzavřený.

Sčítání hlasů od první chvíle sledovali ve svých štábech také Vratislav Kulhánek nebo Petr Hannig, který se při příchodu osobně přivítal s extremistou Adamem B .Bartošem, který mu pomáhal s kampaní. 

V sídle svého štábu po druhé hodině chyběly například Jiří Drahoš nebo Mirek Topolánek, který dorazil až později v průběhu odpoledne. Před třetí hodinou se na místě sešlo zhruba 150 blízkých podporovatelů Topolánka, kteří sčítání výsledků sledují v místnosti oddělené od novinářů.

Sám Topolánek mezi ně přišel vzápětí, kdy mu průběžné výsledky přisuzovaly jen necelá čtyři procenta hlasů. „Podařilo se nám vzbudit naději, to je to nejcennější. Probudili jsme lidi z letargie, to je fantastické. Když postoupíme, bude to fantastické. Děkuji svým protikandidátům, kteří dělali kampaň,“ řekl v narážce na Miloše Zemana, který tvrdil, že kampaň nevede a vyhýbal se osobní konfrontaci s oponenty. 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Všechno má svůj čas. Generál Pavel „vykradl“ Clintonovou a vyrazil do kampaně

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Generál Petr Pavel o sobě rád říká, že celý život sloužil své zemi, a chce jí proto sloužit i dál. A nejlíp jako prezident, jak je u nás poslední dobou v módě. Pavel permanentně upouští zvěsti o tom, že to nejspíš zvedne v příští prezidentské volbě, takže teď samozřejmě nepromarnil ani koronavir. Na tiskovce představil platformu Spolu silnější, která má pomáhat lidem i organizacím zasažených virem.

Zapomeňte klidně na to, že si Pavel název své platformy „vypůjčil“ od stejnojmenné platformy, s níž do posledních amerických prezidentských voleb vyrazila Hillary Clintonová. Kandidátů je hodně a nápadů málo. A stejně tak zapomeňte i na to, že jeho koronavirová aktivita nějak souvisí s jeho případným vstupem do politiky, protože to by bylo fakt cynické, ne? „Měl jsem za povinnost být vždycky tam, kde mě bylo potřeba,“ pochlubil se na tiskovce Pavel, jenž před časem absolvoval i celostátní soukromé „předprezidentské“ turné.

I teď je tedy prostě zase jen tam, kde je ho potřeba. A „odkud“ si lidi v budoucnu vzpomenou, že i on se během koronaviru snažil pomoci. Jeho platforma, jež už vybrala 150 tisíc korun, prý založí transparentní účet a podpoří například dvě organizace, které nakupují a rozvážejí potraviny nebo léky. „Iniciativ je už hodně. Chceme být hlavně efektivní a rychlí, nasměrovat peníze tam, kde jsou nejvíc zapotřebí,“ řekl generál na žižkovské „polní“ tiskovce.

Link

Proč ne. Pokud tyto i další peníze nepadnou na soudní spory za „vypůjčené“ jméno a někomu skutečně pomůžou, může si Pavel odškrtnout, že stál i za koronaviru tam, kde ho bylo potřeba.

Jinak ale jeho iniciativu berme hlavně jako způsob, jak ani za pandemie nevypadnout z médií, protože nic není horší než krizová neviditelnost. I proto nyní třeba senátor a permanentní prezidentský kandidát Pavel Fischer nazývá členy vlády „vlastizrádci“ za to, že Číňanům poděkovali za zakoupené roušky.

A podobně to ostatně čtou i někteří z těch, kteří na Twitteru reagovali na oznámení z tiskovky, které Pavel začal velkoryse lyrickými slovy: „Jako voják jsem celý život sloužil své zemi... Cítím potřebu pomoci aktivněji než dosud.“ „Vojenský převrat?“ napsal jeden čtenář. „Vy jste celý život sloužil moci,“ napsal jiný a přesně to trefil. Generál, jenž udělal velkou kariéru v NATO, sice v souvislosti se svým případným politickým angažmá mlžil o své komunistické minulosti, stejně jako ostatní jí ale samozřejmě neutekl. Komoušům prostě neuteče nikdo.

Link

Všichni proto dávno víme, že se Pavel ještě před NATO aktivně připravoval na vojenskou kariéru ve Varšavské smlouvě, která bránila totalitní země před vpádem demokracie. Těsně před pádem komunismu se tehdejší člen KSČ coby špion připravoval na seskoky v týlu nepřítele, tedy na území členů NATO. Po pádu komunismu ale prostě zase byl „tam, kde ho bylo potřeba“, a nakonec proto vystoupal až do vedení NATO i bez seskoku do jeho týla. „Všechno má svůj čas,“ řekl Pavel na tiskovce. Málokdo o tom ví tolik jako on! 

-1