Konec Zemana, předpovídají europoslanci. Na Drahoše se teď podle nich povalí z Hradu špína | info.cz

Články odjinud

Konec Zemana, předpovídají europoslanci. Na Drahoše se teď podle nich povalí z Hradu špína

Konec úřadování prezidenta Miloše Zemana se blíží a v dohledu je velká změna. Před tím proběhne ještě tvrdá a špinavá kampaň, která by ale voliče neměla odradit od toho jít volit. Tak reagují na výsledky 1. kolo prezidentských voleb čeští europoslanci. Dobrou zprávou podle nich je, že utrpěli porážku kandidáti, kteří se vymezovali proti EU. 

„Těší mě postup Jiřího Drahoše do druhého kola, TOP 09 jej bude podporovat,“ uvádí na svých sociálních sítích předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Ve včerejším prvním kole prezidentských voleb zvítězil stávající prezident Miloš Zeman, který získal necelých 39 % hlasů. Za ním s 26,6 % skončil Jiří Drahoš.

Kromě Pospíšila bude Drahoše ve druhém kole podporovat Dita Charanzová, která byla do Evropského parlamentu zvolena na kandidátce hnutí ANO. „Výsledky voleb nám nechaly naději na změnu. V druhém kole půjdu volit Jiřího Drahoše a držím nám palce, ať je nás takových víc než 50 %!“ napsala na svém twitterovém účtu, když byly sečteny všechny hlasy.

Ještě před volbami spolu s dalšími europoslanci zvolenými za ANO Charanzová prohlásila, že na rozdíl od šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše nebude v prvním kole voleb volit stávajícího prezidenta Miloše Zemana. „Nesdílím názor, že by byl Miloš Zeman prezidentem, který dobře plní svoji roli. Rozhodující pro mne je, abychom udrželi či dnes spíše posílili naše vazby se spojenci z demokratické části světa, abychom měli v čele České republiky osobnost, které si budeme vážit doma a která nás bude důstojně reprezentovat i ve světě,“ řekla tehdy pro INFO.CZ.

Dobrá reprezentace za hranicemi země je důležitá i pro další lidoveckou europoslankyni Michaelu Šojdrovou. Ta v reakci na včerejší výsledky voleb redakci v esemesce napsala, že „druhé kolo je nadějí pro všechny, kteří si přejí nového prezidenta. Především důvěryhodného, která nás doma bude spojovat a v zahraničí dobře reprezentovat ve shodě s vládou.“ Ideálním kandidátem je podle ní Drahoš. „Věřím, že Jiří Drahoš bude toho schopen nejen proto, že to slibuje, ale i proto, co je za ním vidět. Mluví za něj jeho dosavadní skutky a to by mělo být motivací pro jeho volbu,“ uvedla.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Pozitivně hodnotí první kolo prezidentských voleb také Martina Dlabajová, která se do Evropského parlamentu dostala v roce 2014 za hnutí ANO. „Výsledek mně osobně dává naději. Naději v lepší budoucnost a reprezentaci pro naši zemi a její občany,“ píše v prohlášení na svém webu. Dlabajová již dříve uvedla, že nebude volit Miloše Zemana. Za nesmírně důležitý europoslankyně označuje propad kandidátů, kteří se v kampani vymezovali proti EU. „To je velký signál od lidí, že Česká republika chce být aktivním hráčem v Evropské unie. To je pro mě klíčové,“ řekla pro slovenská média. „Přes sociální sítě jsem podněcovala lidi, aby šli volit, a účast byla vysoká, což mě velmi těší. Doufám, že se to bude platit i o druhém kole,“ dodala.

Aby lidé nezůstali doma a šli za dva týdny k volbám, považuje za důležité i lidovec Tomáš Zdechovský. „Pevně věřím, že ve druhém kolem Jiří Drahoš porazí Miloše Zemana. Ale je potřeba jít k volbám,“ napsal europoslanec na Twitteru. „Potvrdilo se, co říkali sociologické průzkumy. Michal Horáček, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Jiří Drahoš a Mirek Topolánek si přetahovali voliče. Teď je potřeba je spojit a přijít volit v druhém kole, abychom měli slušného prezidenta,“ uvedl v dalším tweetu.

Jiří Pospíšil upozorňuje, že příští dva týdny, které budou předcházet duelu Zeman-Drahoš, bude vypjatých. Důvodem bude zřejmě vyhrocená volební kampaň. „Příštích 14 dní lze čekat, že se z Hradu budou na pana profesora (Drahoše; pozn. red.) valit tuny špíny. Ovčáček, Mynář a Nejedlý od moci nechtějí. Vyzývám všechny voliče, co nechtějí toto trio a Miloše Zemana na Hradě, přijďte volit!“

Podobně to vidí další europoslanec a člen TOP 09 Luděk Niedermayer. „Máme velkou šanci, že prezidentování Miloše Zemana se chýlí ke konci. Společnost rozdělil a zdá se, že na jeho straně je menšina. Doufám, že voliče nejen pana Drahoše, ale i většiny zbylých kandidátů, nevykolejí očekávané podpásovky od prezidenta, ani pravděpodobná diskreditační kampaň proti panu Drahošovi od jeho vlivných kamarádů,“ uvedl Niedermayer na sociálních sítích.

Europoslanec Miroslave Poche (ČSSD) v prvním kole hlasoval pro Pavla Fischera, který překvapivě skončil na třetím místě a do druhého kola nepostoupil. „Mám radost, kolik lidí podpořilo Pavla Fischera, kterého jsem i já volil. Jiřímu Drahošovi gratuluji. Myslím, že by mohl být důstojný prezident," napsal redakci.

První kolo prezidentské volby pro INFO.CZ okomentovala také Kateřina Konečná (KSČM). „Gratuluji oběma kandidátům k postupu do druhého kola. Vítězství Miloše Zemana téměř ve všech krajích České republiky ukazuje, že má voličům co nabídnout a ti mu důvěřují, protože jim naslouchá,“ napsala redakci. „Jsem také potěšena rozhodnutím Miloše Zemana se zúčastnit debat s Jiřím Drahošem,“ pokračovala. I ona se obává tvrdé kampaně před druhým kolem. „Doufám, že to voliče neodradí jít znovu k urnám a zvolit toho kandidáta, který naši zemi přinese nejvíce.“

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Šedá eminence francouzské politiky: Kam až sahá vliv první dámy Brigitte Macronové?

Brigitte Macronová tvrdí, že se politice nevěnuje, znalci Elysejského paláce a přátelé francouzského prezidentského páru ale nepochybují o jejím vlivu na manžela. Právě od ní vzešlo jméno ministra školství, Macronová jezdí i do krajů předávat prezidentovy politické vzkazy. Svému muži zprostředkovává nálady veřejnosti a neváhá říct, když se jí něco nelíbí.

Minulou sobotu se francouzská první dáma Brigitte Macronová objevila na veřejnosti se zafixovanou pravou rukou. „Co se jí stalo?“ ptala se média, kterým odpověděl až článek v nedělníku Journal du dimanche. První dáma spadla v pátek na lodi, a protože bolest v ramenní přetrvávala, vyhledala během dovolené v pevnosti Brégancon pomoc lékařů.

Link

Mnohem zajímavější než drobné zranění 66leté první dámy je ale její politický vliv, o němž se nedělník také rozepsal. Bývalá profesorka francouzštiny na střední škole je podle něj občasnou poradkyní, pozorovatelkou i zprostředkovatelkou politických vzkazů. Její role je tedy mnohem političtější, než připouští: „Politiku nedělám, i když mě někdy dostihne,“ tvrdila 20. června v rádiu RTL s tím, že může působit jako zprostředkovatelka, ale nerozhoduje.

Klidnila spory mezi macronovci

O dva dny dříve ale vyrazila do Lyonu, kde měla slavnostně otevřít zařízení pro pečovatele o hendikepované. Kromě toho ale měla další úkol – uklidnit spory mezi tamními macronovci před obecními volbami. Povečeřela s lyonským starostou a bývalým ministrem vnitra Gérardem Collombem, den poté se setkala s jeho stranickým rivalem Davidem Kimelfeldem. Týden předtím zase zavítala do jihofrancouzské metropole Marseille. I zde byla oficiálním důvodem cesty humanitární činnost – konkrétně návštěva školy – ale první dáma se zároveň setkala s několika poslanci a kandidáty vládního hnutí Republika vpřed! Ti samozřejmě věděli, že k nim prostřednictvím své manželky promlouvá sám prezident.

Link

Na veřejnosti ale Brigitte Macronová o politice nikdy nemluví. Pokud se vyjadřuje do médií, je to obvykle o tématech, jako je školní šikana, autismus nebo násilí proti ženám. Pomáhá tak svým oblíbeným členům vlády – ministru školství Jeanu-Michelovi Blanquerovi, jehož manželovi údajně sama doporučila, ministryni školství Agnes Buzynové, ministryni pro rovnost příležitostí Marlene Schiappaové nebo ministryni pro hendikepované Sophii Cluzelové.

150 dopisů a e-mailů denně

Tato taktika funguje dobře. „Když někam vyjíždí, neotevírá politická témata,“ potvrzuje Francois Patriat, šéf senátorského klubu macronovců a osobní přítel prezidentského páru. Zdůrazňuje přitom přirozený šarm a vlídnost první dámy, díky nimž ji mají Francouzi tak rádi. Každý den jí chodí 150 dopisů a e-mailů.

„Všude chodí ven, potom o ní všichni mluví. A protože je empatická, devět z deseti lidí o ní mluví v dobrém,“ dodává jeden z poradců. V Elysejském paláci bývá sice přítomna na všech jednáních, nikdy se při nich ale nevyjadřuje, jen přivítá hosty a naslouchá. Obvykle jsou u stolu přítomny jen dvě ženy – kromě první dámy ještě Marielle de Sarnezová, šéfka centristické strany MoDem, spojenců Macronova hnutí.

Ne všem se ale diskrétní chování a vliv Macronové na manžela líbí. Jak ve své knize Paní prezidentka popisují novinářky Nathalie Schucková a Ava Djamshidiová, někteří lidé z prezidentova okolí si myslí, že má Brigitte moci až příliš. Někteří z těchto poradců, kterým se přezdívá Mormoni, ji prý dokonce přejí smrt: „Pro ně by byl uplakaný vdovec báječný. Jsou do něho zamilovaní a sní o tom, že ji nechá zmizet,“ řekl nedělníku nejmenovaný zdroj. „Mormony“ prý navíc zlobí, že si první dáma přivedla do okolí prezidenta své lidi, jako je například kreslíř Bernard Montiel nebo spisovatel Philippe Besson.

Link

Přátelskou lekci v tom, jak se má chovat prezidentský pár, dostala Brigitte Macronová v únoru od exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Oba se zúčastnili charitativní večeře na pařížské radnici ve prospěch boje proti dětské rakovině. Po večeři následovala tombola. Po 21. hodině Sarkozy první dámě pošeptal, že odchází a navrhl jí, aby využila příležitosti a opustila sál také. Brigitte ale váhala. „Nebojte se, lidé pochopí, že tu nezůstaneme až do noci,“ uklidnil ji Sarkozy. Když se pak společně zvedli, vyprovodil je sál potleskem. Brigitte Macronová pak svému muži zopakuje: „Nejsme povinní zůstávat, dokud jsou v místnosti lidé. Prezident má jiné věci na práci…“

De Gaulle se s manželkou o politice nebavil

První dáma prý také manželovi opakovaně vyčítá, že málo spí, Macron ji ale v tomto ohledu příliš neposlouchá. Brigitte je také tím, kdo dokáže říci prezidentovi i nepříjemné věci a zprostředkovat mu názory veřejnosti. Když byl například vloni v říjnu na návštěvě České republiky a Slovenska, trávila první dáma čas v jejich domě v Touquet. Když se prezident vrátil, informovala ho o svých obavách kvůli cenám benzinu: „Lidé nemluvili o ničem jiném,“ řekla mu. O dva týdny později vyšly na třídu Champs-Elysées poprvé stoupenci žlutých vest.

Link

O tom, že má první dáma blízko k lidem a je empatická, mluvil v rozhovoru pro výše zmíněný nedělník i Robert Schneider, autor knihy První dámy. Brigitte Macronovou považuje za atypickou první dámu, protože atypický je vzhledem k věkovému rozdílu i celý prezidentský pár. Oba jsou na sobě vzájemně závislí. „Když Yvonne de Gaullová zariskovala a chtěla dát svému muži radu, generál jí odsekl: Nechte toho, Yvonne, nic o tom nevíte! U Macronů není nic takového. Když řekne Brigitte svůj názor, Emmanuel ji vyslechne. Když s ním nesouhlasí, řekne mu to,“ říká Schneider. Brigitte podle něj polidštila technokratický obraz svého muže a stala se vzorem pro mnoho žen po padesátce. Ukázala jim, že i v tomto věku mohou mít budoucnost.

 42666