Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdůležitější hodina a půl kampaně? Zeman a Drahoš jdou do sebe v rozhodující televizní debatě

Nejdůležitější hodina a půl kampaně? Zeman a Drahoš jdou do sebe v rozhodující televizní debatě

V předvečer druhého kola prezidentských voleb vrcholí kampaň obou kandidátů. Miloš Zeman a Jiří Drahoš kolem devatenácté hodiny dorazili do pražského Rudolfina odkud Česká televize vysílá poslední debatu obou kandidátů. Zde je vše podstatné, níže naleznete i přímý přenos vysílání ČT24.

Jak dlouho debata potrvá?

Debatuje se netradičně ve dvoraně Rudolfina a celý program má trvat hodinu a půl.  

Co na kandidáty čeká?

Debata má tři části. V první kandidáti odpovídají na otázky, které pro ně připravila ČT. Tematické okruhy se týkají současné politické situace, důležitých témat veřejné diskuse, pravomocí prezidenta a programu kandidátů. Kandidáti otázky neznají, seznámili se jen s obecnými okruhy.

Drahoš se Zemanem čelí i dotazům ústavních činitelů a obyvatel z vybrané obce, na závěr si položí dotazy navzájem.

Kdo moderuje?

Světlana Witowská. Česká televize vsadila na zkušenou novinářku a svěřila jí mimořádně prestižní televizní událost.

Witowská absolvovala práva na pražské Karlově univerzitě, hned po škole ale nastoupila do deníku MF Dnes. Odtud vzápětí zamířila do ČTK. Ve třiadvaceti letech dostala nabídku České televize, kde s výjimkou pětileté přestávky, kdy přešla ke konkurenční televizi, pracovala od roku 1996 dodnes.

Witowská má s rozhovory s politiky bohaté zkušenosti, které v současnosti zúročuje v Interview ČT24, a není na vysílání sama – ČT uvedla, že její analytický tým bude vyhodnocovat jednotlivé výroky a poskytovat moderátorce zpětnou vazbu.

Kdo je v publiku?

Každý z kandidátů má v publiku 30 podporovatelů. ČT podnikla kroky k tomu, aby se debata nesla v důstojném duchu a neopakovalo se estrádní pojetí s atmosférou televizního Kotle, jak toho Češi byli svědky v minulém duelu na Primě.

Diváci mají zakázané transparenty a skrze prezidentské týmy také dostali doporučení, jak mají přijít oblečení.

Jaká jsou očekávání?

Velká. Ačkoli se objevují i názory, že televizní debaty jsou obecně přeceňované, v případě té dnešní to tolik platit nemusí. Jde o poslední přímou konfrontaci obou kandidátů a to těsně před tím, než lidé zamíří k urnám.

Větší pozornost poutá Jiří Drahoš, kterého mnozí Češi na rozdíl od Miloše Zemana tolik neznají. Z debaty na Primě Drahoš odešel po rozpačitém výkonu, který mnozí interpretují jako utrpěnou remízu nebo promarněnou příležitost. Drahoš má jedinečnou šanci přesvědčit množství nerozhodnutých voličů, že dokáže reagovat a argumentovat. Bude zajímavé sledovat, zda si vzal zaváhání z minulého výstupu k srdci a spolu s týmem zapracoval na poslední chvíli na svých slabinách.

V případě Miloše Zemana, který obecně bývá považovaný za zkušeného řečníka a obtížného soupeře, bude sledované spíše to, zda se udrží v mezích Fair Play a nesklouzne k podpásovkám.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Jiřího Drahoše

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek