Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podceňovaný diplomat skončil těsně před finále. Reportáž ze štábu Pavla Fischera

Podceňovaný diplomat skončil těsně před finále. Reportáž ze štábu Pavla Fischera

Před branami do druhého kola prezidentské volby zůstal bývalý diplomat a někdejší poradce Václava Havla Pavel Fischer. Jeho výsledek je překvapením, takový úspěch mu předpovídal málokdo. Na vyhlášení konečných výsledků čekal spolu s příbuznými a spolupracovníky v rodinné atmosféře v restauraci na Václavském náměstí. INFO.CZ bylo při tom.

Ve vzduchu poletují vločky sněhu a nebe je šedivě zamračené. Budova Národního muzea je obložena lešením a zahalena do igelitu, který se líně třepetá ve větru. Budovu bývalého Federálního shromáždění v horním rohu pražského Václavského náměstí není přes opravované muzeum skoro vidět a o tom, že v ní bude výsledky voleb spolu se svými blízkými a skupinou novinářů sledovat jeden z prezidentských kandidátů, napovídá pouze tyrkysově vyvedený nápis nalepený na skle restaurace v přízemí.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Pavel Fischer na místě ještě není, ale ke stolkům s letáky a reklamními brožurami prezidentského kandidáta usedají kolem 13. hodiny odpoledne první novináři a spolu s nimi také Fischerovi nejbližší a spolupracovníci. Do uzavření volebních místností po celé zemi zbývá poslední hodina. Během ní se prosklená restaurace zaplní a vládne v ní pohodová až rodinná atmosféra. „Je tu naše rodina, známí, přátelé, tým, ale i dobrovolníci,“ vypráví přítomným reportérům manželka kandidáta. V sále je i několik malých dětí, které pobíhají kolem.

Někdejší diplomat, spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a šéf agentury STEM Pavel Fischer do budovy dorazí krátce po 14. hodině, tedy v momentě, kdy se začínají sčítat první hlasy. V rychlosti si potřese rukou s lidmi ze štábu, proklouzne mezi novináři, se kterými si vymění pár slov a zodpoví několik krátkých dotazů, a zamíří k mikrofonu. Komentovat průběžné výsledky ale odmítá, chce si počkat na konečná čísla.

Ta přicházejí v průběhu odpoledne a na velké obrazovce umístěné ve středu velkého sálu je může sledovat kdokoliv. V momentě, kdy se Fischer stabilně usídlí na třetím místě, za stávajícím prezidentem Milošem Zemanem a dalším favoritem na postup do druhého kola, místnost zaplaví výkřiky a radostný jásot. Skandování křestního jména Fischera přijde na řadu o pár desítek minut později, když je jasné, že se kandidát přehoupl přes deset procent. „Podařilo se mi splnit cíl – získat dvouciferné číslo,“ komentoval to později Fischer. Větších emocí jsme se ale v průběhu odpoledne nedočkali.

1080p 720p 360p
Václav Hampl ve štábu Pavla Fischera

„Mrzí mne, že Pavel Fischer, kterého stále považuji za vynikajícího kandidáta, pravděpodobně nepostoupí,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ jen pár okamžiků před tím, než bylo definitivně rozhodnuto o tom, kdo se ve druhém kole utká s Milošem Zemanem, senátor a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Z konečných výsledků voleb zklamaný nebyl ani Fischer. „To, že jsme to dotáhli až sem a jsme nad 10 %, je fantastický výsledek,“ řekl při tiskovém brífinku před asi dvacítkou novinářů.

Za jeden z největších úspěchů Fischer považuje, že se mu podařilo do kampaně vtáhnout témata, která tam chyběla. „Nemají se vést diskuse pouze o tom, kdo a kde má mít jakou funkci, ale kam se má v dalších letech směřovat,“ řekl. „Cítil jsem, že je zájem o témata, která přináším. Proto jsme mluvili o vývoji v EU. To je diskuse, která v České republice dlouhou dobu chyběla,“ ukončil tiskovou konferenci Fischer.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz