Články odjinud

Zeman brání vlastní zdraví. Tvrdí, že se nemění, vidíme prý jen „malé výkyvy“

720p360p

Svůj zdravotní stav považuje prezident Miloš Zeman s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. Řekl to ve Vietnamu českým novinářům. Zdraví prezidenta je pod drobnohledem kvůli tomu, že v poslední době opakovaně působil unaveně. Program si upravoval i při návštěvě Vietnamu, kterou dnes zakončil.

„Můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti některým kandidátům,“ řekl Zeman.

„V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ dodal prezident.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Během návštěvy Vietnamu musel Zemanův tým drobně upravit program a zrušil původně chystanou návštěvu hospody v Hanoji. „Čeští“ Vietnamci tam Zemanovi chtěli zazpívat českou hymnu a lidové písně. Prezident se nakonec omluvil a neúčast zdůvodnil náročným programem.

Právě program, který prezident ve svém věku absolvuje, je podle názoru některých odborníků nad jeho síly. Vyjádřil se tak i jeden z trojice prezidentových osobních lékařů Lubomír Nečas, podle kterého by měl prezident zvolnit a odpočívat. Zeman poněkud překvapivě na jeho slova reagoval poznámkou o tom, že ho Nečas půl roku neviděl a že si „potřebuje udělat jméno“ a „být zajímavý pro některé novináře“.

720p 480p 360p 240p
Miloše Zemana v Číně dostihla únava

Nejviditelněji byla únava na Zemanovi v posledních týdnech znát v Číně, kde na něj ostatní státníci čekali. O něco později na summitu NATO rovněž chvílemi působil z formy a kvůli svým zdravotním problémům se některým částem programu vyhýbal.

Zemanovo zdraví je tématem dlouhodobě a před volbami se dostává do středu pozornosti. Řada respektovaných osobností si myslí, že by Zeman neměl znovu kandidovat. On sám při oznamování kandidatury před časem zopakoval, že má cukrovku a problémy s chůzí kvůli neuropatii. Stav se ale podle jeho tehdejších slov nijak neměnil a on sám to proto při rozhodování se o kandidatuře považoval za neutrální faktor.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

1080p 720p 360p
Zeman patří do invalidního důchodu, neměl by kandidovat, říká kardiochirurg Pirk

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Překvapivý zvrat: Mach odstoupil z čela kandidátky Svobodných pro evropské volby

Petr Mach podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ rezignoval na lídra kandidátky Svobodných do evropských voleb. Učinil tak dnes na republikovém výboru, kde strana ladila podobu kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Machovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co se v médiích objevila zpráva o krachu společného projektu Svobodných a Realistů.

Bývalý europoslanec a exšéf strany Mach byl zvolen lídrem kandidátky Svobodných letos v červenci. V primárních volbách, kde hlasovali členové a registrovaní příznivci, dostal 47 % hlasů voličů. „Budu dělat maximum, abychom toto vítězství v primárkách převtělili v úspěch ve volbách do EP 2019. Věřím v budoucnost Svobodných a našich myšlenek,“ komentoval tehdy Mach své vítězství.

Link

Nakonec ale Mach stranu do evropských voleb nepovede. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ dnes na lídra kandidátky rezignoval. Jeho rozhodnutí přichází po krachu společného projektu Svobodných a Realistů pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Podle serveru iDNES.CZ domlouvali Svobodní vytvoření společné formace s Realisty už na jaře, podepsána byla dokonce i smlouva o spolupráci. V čele nové formace měl stát Václav Klaus mladší, kandidátku měli doplnit Mach či zakladatel Realistů Petr Robejšek.

Ze společného projektu ale sešlo. Podle serveru iDNES.CZ se mezi sebou nepohodli jednotliví aktéři, kvůli penězům i složení kandidátky. „U Realistů byl nějaký vývoj. Necítili se na některé věci, například finanční plnění, takže tu smlouvu vypověděli,“ objasnil Mach serveru. 

Klaus mladší údajně navíc z osobních důvodů ztratil chuť se angažovat a zůstává v ODS.

Link

Kdo povede Svobodné do evropských voleb, v nichž strana obhajuje jeden mandát, zatím známo není. 

-1