Zeman brání vlastní zdraví. Tvrdí, že se nemění, vidíme prý jen „malé výkyvy“ | info.cz

Články odjinud

Zeman brání vlastní zdraví. Tvrdí, že se nemění, vidíme prý jen „malé výkyvy“

Svůj zdravotní stav považuje prezident Miloš Zeman s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. Řekl to ve Vietnamu českým novinářům. Zdraví prezidenta je pod drobnohledem kvůli tomu, že v poslední době opakovaně působil unaveně. Program si upravoval i při návštěvě Vietnamu, kterou dnes zakončil.

„Můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti některým kandidátům,“ řekl Zeman.

„V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ dodal prezident.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Během návštěvy Vietnamu musel Zemanův tým drobně upravit program a zrušil původně chystanou návštěvu hospody v Hanoji. „Čeští“ Vietnamci tam Zemanovi chtěli zazpívat českou hymnu a lidové písně. Prezident se nakonec omluvil a neúčast zdůvodnil náročným programem.

Právě program, který prezident ve svém věku absolvuje, je podle názoru některých odborníků nad jeho síly. Vyjádřil se tak i jeden z trojice prezidentových osobních lékařů Lubomír Nečas, podle kterého by měl prezident zvolnit a odpočívat. Zeman poněkud překvapivě na jeho slova reagoval poznámkou o tom, že ho Nečas půl roku neviděl a že si „potřebuje udělat jméno“ a „být zajímavý pro některé novináře“.

Miloše Zemana v Číně dostihla únava autor: INFO.CZ

Nejviditelněji byla únava na Zemanovi v posledních týdnech znát v Číně, kde na něj ostatní státníci čekali. O něco později na summitu NATO rovněž chvílemi působil z formy a kvůli svým zdravotním problémům se některým částem programu vyhýbal.

Zemanovo zdraví je tématem dlouhodobě a před volbami se dostává do středu pozornosti. Řada respektovaných osobností si myslí, že by Zeman neměl znovu kandidovat. On sám při oznamování kandidatury před časem zopakoval, že má cukrovku a problémy s chůzí kvůli neuropatii. Stav se ale podle jeho tehdejších slov nijak neměnil a on sám to proto při rozhodování se o kandidatuře považoval za neutrální faktor.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

Zeman patří do invalidního důchodu, neměl by kandidovat, říká kardiochirurg Pirk autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Sestřelí pirát Michálek vlastního primátora? Agónie pražské koalice přesahuje meze

Holec: Sestřelí pirát Michálek vlastního primátora? Agónie pražské koalice přesahuje meze

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Už je z toho pražský falešný šlágr: místo práce pro Pražany pracuje koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu na vlastním rozkladu. Ten teď dosáhl nové fáze, když pirátský primátor Zdeněk Hřib schytal od svých koaličních partnerů hned dvě výzvy k rezignaci: nejdřív od lidovce Jana Wolfa kvůli bruselské frašce s auditem o střetu zájmů Andreje Babiše a poté i od TOP 09 kvůli bydlení.

Lidovec Wolf i TOP 09 patří do Spojených sil, takže dvojitý úder pochází od jednoho člena koalice. Její třetí článek – Praha Sobě Jana Čižinského – oficiálně hraje „klidnou sílu“, což je i logické: bývalý lidovec si vzal k srdci slogan své někdejší mateřské partaje, jak se občas stává. V praxi to znamená, že v klidu pozoruje, jak se Piráti a Spojené síly vzájemně ničí.

Mezi Piráty a TOP 09 zuří „neláska“ snad ve všech klíčových věcech, ostatně jde o účelový politický sňatek. K výzvě k rezignaci Hřiba teď ovšem TOP 09 spíš než spory o bydlení přiměl pirátský sekerník Jakub Michálek, který ji předtím „přátelsky“ vyzval, aby se rozpustila. TOP 09 se sice dlouhodobě potácí na hranici volitelnosti, jenže právě v Praze hraje o své přežití. A i šéf její pražské buňky Jiří Pospíšil, byť se to někdy nezdá, má jen dvě tváře, aby se pořád nechal fackovat nějakými „piráty“. Proto na oplátku vyzval Hřiba k rezignaci.

Link

Je samozřejmě ironie, že Michálek možná načal odstřel vlastního primátora. Jako obvykle za tím ale stojí hlavně obyčejný politický kanibalismus. I Hřib už pochopil, že je Praha nad jeho síly a že by se ho nejradši – ovšem cizí rukou – zbavila i vlastní partaj. I Piráti mají svůj práh bolesti. Místo metropole proto začal řídit vlastní kampaň na přední místo na pirátské kandidátce pro příští sněmovní volby. Tu nejspíš znovu povede Michálek, a ten určitě není Hřibův partajní přítel. I když pravda, Michálek se přátelí hlavně sám se sebou.

A právě proto si teď pražský primátor hraje s velkou pompou na stínového pražského ministra zahraničí. Potřebuje prostě před sněmovními volbami v roce 2021 vypadat aspoň státnicky, když už to nevyšlo v Praze. Problém v metropoli je, že Spojené síly teď na Piráty dvakrát vystřelily, samy ale nevědí, co dál. Navíc k nim patří i STAN, což je další „klidná síla“, jejíž mnozí politici milují funkce, které jim současná koalice dopřává.

Link

Teď má začít měsíční „dohodovací“ řízení, což je jakýsi stav (ne)milosti. Ve čtvrtek sice může na zastupitelstvu i s pomocí opozice dojít k „defenestraci“ pirátských radních včetně primátora, ani to ale nemusí znamenat definitivní konec koalice. Odvoláním několika radních si prošla i předchozí pražská koalice, která poté během třičtvrtě roku ukázala, že Praha úplně stejně (ne)funguje i bez několika radních. Navíc se pak znovu dala dohromady a ve stejném složení dovládla až do konce.

Po pouhém roce existence pražská koalice připomíná prostřelenou pirátskou bárku, co s cenným lupem (funkcí primátora) pluje k vlastní zkáze. Personální i programové spory na palubě dosáhly takové míry nenávisti, že Prahu čeká už jen agónie. Piráti se totiž nechtějí své primátorské kořisti vzdát, zatímco opozice sleduje, jak se loď potápí. Dokonce i v koalici už proto mluví o beznaději, že ve stejném složení doplují až k dalším volbám, protože záchrana může přijít jen zvenčí, od opozice. Ano, Pražany to bude bolet. Málokdo pak ale zapomene, jak taky může vypadat slibovaná změna.

-1