Prezidentské volby: Zemanovi sponzoři. Tři příběhy, které vzbuzují otázky ohledně kampaně prezidenta | info.cz

Články odjinud

Zemanovi sponzoři. Tři příběhy, které vzbuzují otázky ohledně kampaně prezidenta

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer v přímém přenosu České televize zveřejnil seznam dárců, kteří poskytli miliony spolku Přátelé Miloše Zemana, který jeho kampaň z velké části platil. Okolí hlavy státu zdroje peněz na netransparentní kampaň dosud úzkostlivě tajilo. Zeman svůj náhlý obrat načasoval precizně na poslední chvíli, novináři přesto v krátkém čase našli celou řadu indicii, které místo zamýšleného rozptýlení pochybností jen vyvolávají další. Zde jsou tři z nich.

Mynářovi chlapci

Pozornost v seznamu dárců budí například duo brněnských právníků Richard Tománek a Jiří Jestřáb. Společně přispěli částkou 1,7 milionu korun.

Jestřáb je revizorem prezidentova nadačního fondu, do kterého mimochodem v minulosti přispěl 40 tisíci. Spolu se svým kolegou vystupovali jako sponzoři i při Zemanově kampani před minulými volbami.

Otazníky zůstávají
Zeman ani zveřejněním seznamu pochybnosti nerozptýlil. Ukazuje původ 9,2 milionů Kč, ovšem Přátelé MZ a SPO vynaložily na kampaň minimálně 12,8 milionu. Na seznamu jsou mezi dárci navíc i firmy, které jsou ve ztrátě.

Jak upozorňuje MF Dnes, zajímavé je spíše jejich napojení na hradního kancléře Vratislava Mynáře, který bývá považovaný za muže, jenž má na Zemana v zákulisí vliv a opakovaně v minulosti musel vysvětlovat kontroverze. Právě Mynář před třemi lety prohlásil, že advokátní kancelář obou pánů mu zprostředkovala jednání, která vedla k podezřelému nákupu vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého.

iDnes.cz k tomu v obsáhlé analýze píše: „Široký mimo jiné zastupoval Romana Janouška. Mynář od něj vilu koupil jen za 5,5 milionu. O 2,7 milionu levněji, než ji předtím Široký koupil od Prahy.“ Server dodává, že realitní kanceláře tehdy odhadovaly cenu na více než deset milionů korun.

Seznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaňSeznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaňautor: ...

Známost mezi advokáty a prezidentovým okolím je zjevně dlouhodobá. Podle MF Dnes oba v minulých letech získávali zakázky za miliony na právní služby od Lesní správy Lány. Ta pod Hrad přímo spadá.

Ještě jedna perlička, možná jen shoda okolností: sídlo advokátní kanceláře v Brně je vzdálené sotva pár set metrů od adresy Hlinky 142, která je v Zemanově seznamu uvedená u Tománkova daru. Právník odsud z okna přes plot vidí na Hechtovu vilu a ruský konzulát.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Vzpomínky na Čínu

Čestné první místo má v Zemanově seznamu firma Ray Service. Vyrábí kabelové svazky a v předmětu činnosti má i „zahraniční obchod s vojenským materiálem“ a „výrobu zbraní a střeliva“. Na Zemanovu kampaň dala půl milionu korun.

Ve firmě se sídlem ve Starém Městě byl Zeman coby prezident na návštěvě, posléze se pak zástupci firmy ocitli v prezidentské delegaci na návštěvě v Číně. Nyní peníze této firmy posloužily k reklamě na podporu Zemana,“ píší o společnosti kolegové z webu HlídacíPes.org.

VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana autor: INFO.CZ

Redakce připomíná, že 6,6 milionu korun šlo v minulosti od firmy na kampaň zemanovské Strany práv občanů. Další peníze přihodila dceřinná společnost Ewas, další podnik pohybující se ve zbrojním průmyslu.

Zbrojařský sektor se vůbec za Zemana silně staví, vše zastřešuje tvář známého zbrojaře Jaroslava Strnada.

Pozornost z Mělníka

Mezi sponzory poutá pozornost i četnost „menších“ darů od lidí z Mělníka. Trojice dárců statisícových částek je – jak INFO.CZ zjistilo – propojená s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity několikrát prověřovala policie a je často označován jako Janouškova pravá ruka. Byl to také on, kdo lobbistu odvezl z policie po jeho nechvalně známé nehodě v opilosti.

Reakce Hradu
Kancléř Mynář ČTK řekl, že spolek zveřejnil všechny dárce, od kterých už peníze dostal na účet. „Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary,“ dodal. Jednotlivé sponzory nechtěl komentovat.

Kromě Petra Sádla a Jana Kůny se jedná o Janu Vernekovou. Ta ČTK řekla, že k zaslání příspěvku ji přiměly zejména slovní útoky na prezidenta. Dotkly se jí, jak řekla, hlavně zprávy o Zemanově údajné rakovině. „Nelíbilo se mi, když někdo osočuje jakéhokoliv jiného člověka, že je třeba nemocný a má rakovinu. Prožila jsem to v rodině, kdy můj syn měl tuhle vážnou nemoc. Tak jsem jednou za život udělala takovýhle dobrý skutek a myslím si, že to bude pro dobrou věc,“ uvedla Verneková.

„Narodila jsem se tady, žiju tady 50 let, a tak samozřejmě tyhle lidi znám. Ale s nimi to nijak nesouvisí,“ komentovala výše popsané vazby na další mělnické dárce a známé postavy.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Tradiční levice v troskách. Filip hájí Babiše, sociální demokraté mlčí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Zatímco sociální demokraté ohledně skandálů Andreje Babiše v posledních dnech až na výjimky takřka mlčí, předseda komunistů Vojtěch Filip se jal předsedu hnutí ANO aktivně hájit. Respektive se pokusil zpochybnit integritu a motivace lidí, kteří v nepřehlédnutelném měřítku chodí demonstrovat. Protestní akce podle něj ukazují, jak povrchní a vlastně i sobečtí jsou někteří Češi a jak snadno se dají zmást.

Je v tom jeden z paradoxů naší současné situace. Komunista hájí svého třídního nepřítele, tedy oligarchu a trestně stíhaného premiéra České republiky. A činí tak v situaci, která je pro komunisty sporná nejméně ve dvou ohledech: nejen že udržují u moci člověka, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy těch, které by měli komunisté v politice zastupovat. KSČM tak navíc činí v situaci, kdy se jí kriticky snižuje nejen členská základna, ale především počet voličů. A aby to bylo ještě zamotanější: úbytek voličů souvisí přímo s expanzí politického projektu Andreje Babiše a s jeho nedávným obratem doleva.

Zkrátka řečeno: Babiš vyluxoval tradičním levicovým stranám voličskou základnu, přičemž jsou to právě komunisté a sociální demokraté, kdo ho drží v ten samý moment u moci. Na místo, aby se proti jeho populistické politice vymezili z principiálních levicových pozic, dělají mu stafáž, zatímco on svou politikou uplácí rozličné společenské segmenty ve víře, že mu zachovají přízeň u voleb. Typickým příkladem budiž penzisté, tedy zdaleka nejdisciplinovanější voličská skupina a zároveň toho času pevné jádro voličů obou zmíněných tradičních levicových stran.

Link

A zatímco od sociálních demokratů očekáváme, že se budou snažit vyvíjet na Babiše tlak a budou tak hledat pozici, skrze kterou by se mohli emancipovat, komunisté jsou – zdá se – na nejlepší cestě sehrát roli jeho nejspolehlivějšího spojence. Jinak si nelze slova jejich šéfa na adresu demonstrantů vysvětlit. Pokud byste se ptali, jak se strana kdysi hájící utlačovanou dělnickou třídu dopracovala k obhajobě oligarchy, vězte, že je to jednoduché: KSČM odmítá akceptovat novou konfliktní linii, kterou je právě spor o Babiše a namísto toho se i nadále tváří, jako by se klíčový střet české politiky odvíjel na pozadí socio-ekonomické linie.

Výsledek jejich úvah pak nemůže být jiný, než že je potřeba udělat vše pro to, aby se k moci nevrátila klasická pravice, tedy ODS, TOP 09 a další formace. Proto komunisté umožnili vznik vlády složené z hnutí ANO a sociálních demokratů, proto Babiše hájí vždy, když se ocitne v úzkých a proto teď Vojtěch Filip přišel s filipikou proti demonstracím, jejichž cílem je Babišova demise. „Nejsem si jist, co za názvem stojí (Filip tím myslí Milion chvilek pro demokracii, pozn. redakce), protože nejen podle mého názoru, akce jen ukazují na to, jak povrchní a vlastně i sobečtí jsou někteří naši občané a jak snadno se dají zmást,“ píše Filip v prohlášení, které komunisté rozeslali do médií.

Lidé podle Filipa sice mají právo vyjádřit svůj názor a demonstrovat. „Jen křičet,“ pokračuje předseda komunistů, „ale nestačí! Co bude dál? Přemýšleli vůbec někdy ti tři studenti, kteří údajně za projektem Milion chvilek pro demokracii stojí, co by se reálně mohlo stát, kdyby se premiér pod tlakem nakonec rozhodl odstoupit? Pokud by Andrej Babiš odstoupil, hnutí ANO by jistě jako vítěz posledních voleb nominovalo jiného předsedu vlády.“ Že by to nejspíš demonstranti považovali za úspěch a především za krok, který je běžný ve všech zavedených demokraciích, Filip podle všeho odmítá.

Link

Uchyluje se také ke klasické formuli, skrze kterou odkazuje na výsledky voleb. Přitom nikdo ze zástupců Milionu chvilek demokratické volby nikdy nezpochybnil. Vadí jim zkrátka pouze rozličnými skandály a střety zájmů zatížený premiér, který navíc čelí trestnímu stíhání. Nakonec Filip – podobně jako premiér – tvrdí, že pokud tedy pořadatelé demonstrací chtějí mluvit do politiky, měli by sebrat síly a pokusit se ve volbách zabojovat. „Nebo na to nemají odvahu?,“ táže se Filip a dodává, že pokud tady někdo podporuje a kultivuje demokratickou kulturu, zástupci Milionu chvilek pro demokracii to zcela jistě nejsou.

To nám tvrdí komunisté, kteří kdysi v politickém boji neváhali upřednostnit před parlamentními lavicemi ulici a skrze rozvášněné davy demagogicky vydírat svou politickou konkurenci. Ocenit ale musíme aspoň jejich upřímnost a svým způsobem také invenci. Přece jenom, že se komunisté dopracují k podobné pozici, by ještě před deseti lety čekal málokdo. Překvapit by nás u nich už nemělo skoro nic.

-1