Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovi sponzoři. Tři příběhy, které vzbuzují otázky ohledně kampaně prezidenta

Zemanovi sponzoři. Tři příběhy, které vzbuzují otázky ohledně kampaně prezidenta

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer v přímém přenosu České televize zveřejnil seznam dárců, kteří poskytli miliony spolku Přátelé Miloše Zemana, který jeho kampaň z velké části platil. Okolí hlavy státu zdroje peněz na netransparentní kampaň dosud úzkostlivě tajilo. Zeman svůj náhlý obrat načasoval precizně na poslední chvíli, novináři přesto v krátkém čase našli celou řadu indicii, které místo zamýšleného rozptýlení pochybností jen vyvolávají další. Zde jsou tři z nich.

Mynářovi chlapci

Pozornost v seznamu dárců budí například duo brněnských právníků Richard Tománek a Jiří Jestřáb. Společně přispěli částkou 1,7 milionu korun.

Jestřáb je revizorem prezidentova nadačního fondu, do kterého mimochodem v minulosti přispěl 40 tisíci. Spolu se svým kolegou vystupovali jako sponzoři i při Zemanově kampani před minulými volbami.

Otazníky zůstávají
Zeman ani zveřejněním seznamu pochybnosti nerozptýlil. Ukazuje původ 9,2 milionů Kč, ovšem Přátelé MZ a SPO vynaložily na kampaň minimálně 12,8 milionu. Na seznamu jsou mezi dárci navíc i firmy, které jsou ve ztrátě.

Jak upozorňuje MF Dnes, zajímavé je spíše jejich napojení na hradního kancléře Vratislava Mynáře, který bývá považovaný za muže, jenž má na Zemana v zákulisí vliv a opakovaně v minulosti musel vysvětlovat kontroverze. Právě Mynář před třemi lety prohlásil, že advokátní kancelář obou pánů mu zprostředkovala jednání, která vedla k podezřelému nákupu vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého.

iDnes.cz k tomu v obsáhlé analýze píše: „Široký mimo jiné zastupoval Romana Janouška. Mynář od něj vilu koupil jen za 5,5 milionu. O 2,7 milionu levněji, než ji předtím Široký koupil od Prahy.“ Server dodává, že realitní kanceláře tehdy odhadovaly cenu na více než deset milionů korun.

Seznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaňSeznam dárců spolku Přátelé Miloše Zemana, který financoval prezidentovu kampaňautor: ...

Známost mezi advokáty a prezidentovým okolím je zjevně dlouhodobá. Podle MF Dnes oba v minulých letech získávali zakázky za miliony na právní služby od Lesní správy Lány. Ta pod Hrad přímo spadá.

Ještě jedna perlička, možná jen shoda okolností: sídlo advokátní kanceláře v Brně je vzdálené sotva pár set metrů od adresy Hlinky 142, která je v Zemanově seznamu uvedená u Tománkova daru. Právník odsud z okna přes plot vidí na Hechtovu vilu a ruský konzulát.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Vzpomínky na Čínu

Čestné první místo má v Zemanově seznamu firma Ray Service. Vyrábí kabelové svazky a v předmětu činnosti má i „zahraniční obchod s vojenským materiálem“ a „výrobu zbraní a střeliva“. Na Zemanovu kampaň dala půl milionu korun.

Ve firmě se sídlem ve Starém Městě byl Zeman coby prezident na návštěvě, posléze se pak zástupci firmy ocitli v prezidentské delegaci na návštěvě v Číně. Nyní peníze této firmy posloužily k reklamě na podporu Zemana,“ píší o společnosti kolegové z webu HlídacíPes.org.

720p 360p
VIDEOPROFIL: 5 zlomových okamžiků v kariéře Miloše Zemana

Redakce připomíná, že 6,6 milionu korun šlo v minulosti od firmy na kampaň zemanovské Strany práv občanů. Další peníze přihodila dceřinná společnost Ewas, další podnik pohybující se ve zbrojním průmyslu.

Zbrojařský sektor se vůbec za Zemana silně staví, vše zastřešuje tvář známého zbrojaře Jaroslava Strnada.

Pozornost z Mělníka

Mezi sponzory poutá pozornost i četnost „menších“ darů od lidí z Mělníka. Trojice dárců statisícových částek je – jak INFO.CZ zjistilo – propojená s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity několikrát prověřovala policie a je často označován jako Janouškova pravá ruka. Byl to také on, kdo lobbistu odvezl z policie po jeho nechvalně známé nehodě v opilosti.

Reakce Hradu
Kancléř Mynář ČTK řekl, že spolek zveřejnil všechny dárce, od kterých už peníze dostal na účet. „Stejně tak máme zajištěn zbytek peněz. Máme veškeré finanční závazky pokryty dary,“ dodal. Jednotlivé sponzory nechtěl komentovat.

Kromě Petra Sádla a Jana Kůny se jedná o Janu Vernekovou. Ta ČTK řekla, že k zaslání příspěvku ji přiměly zejména slovní útoky na prezidenta. Dotkly se jí, jak řekla, hlavně zprávy o Zemanově údajné rakovině. „Nelíbilo se mi, když někdo osočuje jakéhokoliv jiného člověka, že je třeba nemocný a má rakovinu. Prožila jsem to v rodině, kdy můj syn měl tuhle vážnou nemoc. Tak jsem jednou za život udělala takovýhle dobrý skutek a myslím si, že to bude pro dobrou věc,“ uvedla Verneková.

„Narodila jsem se tady, žiju tady 50 let, a tak samozřejmě tyhle lidi znám. Ale s nimi to nijak nesouvisí,“ komentovala výše popsané vazby na další mělnické dárce a známé postavy.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek