Češi jsou s menšinovou vládou Babiše smíření. Víc než polovina nevidí smysl v dalších jednáních | info.cz

Články odjinud

Češi jsou s menšinovou vládou Babiše smíření. Víc než polovina nevidí smysl v dalších jednáních

Podle nadpoloviční většiny občanů nemělo smysl, aby předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjednával o vládní koalici déle. Opačný názor zastávají necelé dvě pětiny lidí. Vyplývá to z výzkumu agentury Kantar TNS pro Českou televizi (ČT). Hnutí ANO s náskokem vyhrálo říjnové volby do Sněmovny. Babiš tento týden předal prezidentovi návrh na obsazení ministerstev ve své menšinové vládě, ve které mají zasednout nominanti ANO a nestraničtí odborníci.

Názor, že nemělo smysl, aby Babiš dál vyjednával o vzniku koalice, zastává podle výzkumu 53 procent respondentů. O opaku je přesvědčeno 38 procent lidí.

Kmenta: Babišovy metody jsou brutální, je to kmotr. Křičí na lidi a uzurpuje si moc za každou cenu autor: INFO.CZ

Podle analytika společnosti Kantar TNS Pavla Ranochy oceňují voliči ODS a TOP 09 striktní odmítání vládní spolupráce těchto stran s hnutím ANO. "Na opačném konci, tedy mezi stranami, kde voliči s jejich počínáním zas tak úplně nesouhlasí, je především ČSSD a částečně také KDU-ČSL," řekl Ranoch v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Autory průzkumu také zajímalo, jaké vládní koalici by lidé dali přednost. Více než dvě pětiny dotázaných nedokázaly na otázku odpovědět. Vládu bez ANO by preferovalo 11 procent lidí. Menšinová vláda Babišova hnutí, doplněná případně o nezávislé odborníky je nejlepší volbou pro devět procent občanů. Kabinet složený ze zástupců ANO a ODS by preferovalo pět procent lidí. O jeden procentní bod méně získala varianta spolupráce ANO a SPD. Tříprocentní podpoře veřejnosti se těší varianta vlády ANO s Piráty a také koalice složená z ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Průzkum pro Českou televizi prováděla agentura Kantar TNS ve dnech 4. až 24. listopadu. Do průzkumu se zapojilo 1200 respondentů.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud