ČSSD se bouří vůči Zemanovi: Prezidentův plán na řešení krize nepřijme, Sobotka neodejde

raz

ČSSD trvá na odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Návrhy prezidenta Miloše Zemana, které počítaly i s odchodem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nejsou pro sociální demokraty přijatelné. Premiér to dnes řekl novinářům po jednání politického grémia strany.

Sobotka zopakoval, že za důvody pro odvolání Babiše považuje podezření, že se ministr financí v minulosti vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která vlastnil. „Důvody jsou relevantní, návrh leží na Pražském hradě a očekáváme, že prezident republiky bude postupovat podle ústavy. Nediskutovali jsme ty takzvané prezidentovy varianty, o kterých se mluvilo v Liberci. Nic z toho pro sociální demokracii není přijatelné a trváme na této ústavní cestě," řekl.

Nechtěl komentovat návrh hnutí ANO, že by se novou ministryní financí mohla stát dosavadní Babišova náměstkyně Alena Schillerová. O věci chce nejprve mluvit přímo s předsedou ANO.

Ministr zahraničí už před jednáním návrh na jmenování Schillerové kritizoval. „To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá," řekl. Podle něj je třeba mít jistotu, že nový ministr financí dokáže zahájit správní řízení proti každému, kdo je podezřelý z daňových úniků.

Babiš čelí kritice kvůli tomu, že v minulosti nakoupil jednokorunové dluhopisy společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Tento nákup obligací, které nepodléhají zdanění, někteří politici i odborníci kritizují a označují za možný daňový únik.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital