Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci si věří. Definitivně schválili volební koalici se STAN, Bělobrádek prý může být premiérem

Lidovci si věří. Definitivně schválili volební koalici se STAN, Bělobrádek prý může být premiérem

Sjezd KDU-ČSL schválil uzavření volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Část lidovců měla ke spojenectví výhrady, nakonec ale delegáti dali přednost názoru předsednictva. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 82 procent delegátů. V praxi bude toto spojenectví znamenat, že koalice bude muset ve volbách získat 10 % hlasů namísto pouhého překročení 5procentní hranice, která je pro vstup do sněmovny obvyklá. Odpoledne lidovce čeká i volba předsedy strany – proti Pavlu Bělobrádkovi nakonec bude kandidovat Jiří Čunek.

„Věřím, že společně dokážeme víc, že společně dokážeme zvítězit,“ řekl Bělobrádek po vyhlášení výsledků, které uvítal hlasitý potlesk sálu. Gazdík poděkoval lidoveckým delegátům za „odvážné rozhodnutí“. „Za Starosty a nezávislé vám mohu slíbit, že podaná ruka starosty bude vždycky platit,“ řekl.

Bělobrádek před hlasováním označil koalici lidovců a starostů za jedinou sílu, která zajistí, že se lidé nebudou muset stydět za dění v Česku. Gazdík mluvil o tom, že díky koalici může být českým premiérem po volbách Bělobrádek, který bude podle dohody celostátním lídrem společné kandidátky.

Volební koalice bude muset pro vstup do sněmovny získat přinejmenším deset procent hlasů. I z toho důvodu její vznik kritizovali někteří delegáti, kteří upřednostňovali zařazení zástupců STAN na kandidátky KDU-ČSL. Při této formě kandidatury by na vstup do sněmovny stačilo pět procent hlasů.

Odpoledne lidovci budou volit vedení. O funkci předsedy se nakonec bude ucházet i Jiří čunek, který ve straně vystupuje jako razantní kritik Pavla Bělobrádka. 

O Čunkově kandidatuře se spekulovalo v posledních několika měsících, hejtman a senátor se ale před lidoveckým sjezdem jasně nevyjádřil. Při jednáních s hnutím Starostové a nezávislí o vzniku volební koalice kritizoval způsob, jakým vedení lidovců k rozhovorům přistoupilo. Podle něj začalo jednání příliš pozdě a zůstalo málo času na to, aby členské základny obou subjektů mohly spojenectví vstřebat.

1080p 720p 480p 360p 240p
Vláda s Babišem? Práce na jatkách byla dobrá příprava, říká vicepremiér Bělobrádek
U

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek