Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezidentův návrh u Sobotky narazil. Zeman kryje Babiše, místo aby ho odvolal, říká premiér

Prezidentův návrh u Sobotky narazil. Zeman kryje Babiše, místo aby ho odvolal, říká premiér

Středeční schůzka prezidenta Miloše Zemana a zástupců koaličních stran v Liberci měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše a prezidentovy povinnosti odvolat Babiše z vlády. Prezident by měl dodržovat pravidla hry a odvolat ministra financí, řekl Sobotka novinářům při návštěvě Lucemburku. Do česka se vrací odpoledne, Zeman ale krátce poté odlétá na týden do Číny a o řešení vládní krize se rozhodne až po jeho návratu. NA stole je návrh, že by vláda pokračovala v demisi bez Babiše i Sobotky. Ano o tom chce jednat, předseda ČSSD to ale kategoricky odmítá.

Zeman na středeční schůzku v Liberci k řešení současné vládní krize přinesl dva návrhy: předčasné volby a vládu bez Babiše i Sobotky. První návrh zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách. Premiér Sobotka ale z Lucemburska vzkázal, že takový scénář nehodlá akceptovat.

Sobotka v reakci na řekl, že prezident se vytvářením zmíněných scénářů snaží jen odvést pozornost od toho, co je podstatné. Podle premiéra jsou to problémy ministra financí a povinnost prezidenta odvolat podle jeho návrhu Babiše.

360p 240p
Bohuslav Sobotka se vyjadřuje k návrhům prezidenta Zemana na řešení vládní krize.

„Ačkoliv návrh (na odvolání Babiše) leží od pátku na Pražském hradě, tak prezident republiky návrhu zatím nevyhověl, ačkoli by podle mého názoru a ústavních expertů měl jednat podle ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera (ve středu) vytvářet nějaké scénáře. Odvádí tím pozornost od své povinnosti,“ prohlásil předseda vlády.

Aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu, vyzvala ve středu Zemana i Poslanecká sněmovna, která se sešla na mimořádné schůzi.

720p 480p 360p 240p
Sobotka z Lucemburska: O schůzce Zemana a koalice jsem se dozvěděl na letišti

Vše o politické krizi v Česku čtěte zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek