Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pyrrhovo vítězství SPD. Okamurovi se může strana rozpadnout pod rukama

Pyrrhovo vítězství SPD. Okamurovi se může strana rozpadnout pod rukama

Na první pohled se volební výsledek strany Svoboda a přímá demokracie může jevit jako triumfální vítězství. Na druhý pohled tomu tak být nemusí. Konečných 10,64 procenta není nijak překvapivých a v podstatě se shoduje s předvolebními odhady. Během volebního večera se zdálo, že by hnutí ANO mohlo s SPD postavit vládu, překročení pětiprocentní hranice v podání TOP 09 ovšem tuto situaci zásadně změnilo. Okamura tak momentálně nemá vyjednávací sílu, kterou by chtěl. A Babiš zase nemůže SPD použít jako hrozbu při vyjednávání s demokratickými stranami.

Koaliční potenciál SPD je čistá nula. Okamura to samozřejmě moc dobře ví, politiku chápe pouze jako podnikatelský plán. Ukázalo se to mimo jiné při jeho odchodu z Úsvitu, který prakticky vytuneloval. Tehdy se také ukázalo, že Okamura není na rozdíl od Babiše zcela schopen kontrolovat všechny své poslance. A nebude toho schopen ani nyní. Zatímco Babiš peníze skutečně má a stranu si víceméně staví jen s nejbližšími spolupracovníky, Okamura musí během kampaní hledat sponzory, jejichž jména neznáme, ale víme, že to nedělají z nějakého humanitárního pohnutí mysli.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

V případě SPD se v kuloárech spekuluje, že za jeho vzepětím mimo jiné stojí pražská „šedá“ eminence a bývalý komunální politik ODS Tomáš Hrdlička. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že Okamura si lidi na kandidátkách sám rozhodně nevybíral a činili tak jiní. Důvod je jasný. Celkem 22 poslanců už je pěkná hlasovací mašina, které se dá využít k nejrůznějším účelům. Zklamání některých nových poslanců, pokud tedy reagují alespoň na světlo, bude značné.

Někteří možná chápou, že slouží k úplně jiným cílům, než je zastavení migrace (mimochodem Česko přijalo na základě kvót 12 uprchlíků, poslanců SPD je 22). Část z nich to ovšem nepochybně nechápe a bude se hodně divit. Pokud bych si mohl tipnout, tak rozpad SPD přijde. A může se tak stát poměrně brzy. Pokud tedy jeho poslanci nebudou chtít hrát roli v Okamurově podnikatelském plánu a podnikatelském plánu dalších lidí, které nepochybně neznáme proto, že by straně jejich zveřejnění neprospělo.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek