Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman pod Ještědem navrhl koalici řešení krize. Vládu by mohl opustit Babiš i Sobotka

Zeman pod Ještědem navrhl koalici řešení krize. Vládu by mohl opustit Babiš i Sobotka
 

Jednání v Liberci, kam prezident Miloš Zeman odpoledne sezval zástupce koaličních stran, průlom ve vládní krizi nepřineslo. Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec po schůzce novinářům řekl, že strana dál trvá na tom, aby Andrej Babiš odešel z vlády. Zeman prý politikům sdělil svoje postoje a byly zmíněny předčasné volby, které ale koaliční strany stejně jako on odmítají. Druhý návrh, se kterým Zeman přišel, Chovanec nespecifikoval, představí ho v pátek grémiu ČSSD. Komentovat ho nechtěl ani vicepremiér Bělobrádek. Podle Babiše se jedná v podstatě o vládu v demisi bez něj a bez Bohuslava Sobotky. Řekl to serveru Novinky.cz.

Závěry schůzky v Liberci byly obestřeny tajemstvím. Zástupci ČSSD a KDU-ČSL po setkání řekli, že na stole byly dva návrhy. Předčasné volby, které ale koalice nepodporuje, a druhý nespecifikovaný návrh. S ním podle politiků na schůzku přišel právě Zeman, o co konkrétně jde, ale ani jeden z politiků nechtěl říct. 

Pro ČSSD je dál nepřekročitelnou podmínkou odchod Andreje Babiše z postu ministra financí. „Trváme na tom, aby odešel z vlády,“ řekl po schůzce statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. „Prezident, až se vrátí z Číny, tak se musí rozhodnout. Ústava jasně platí a říká, že by měl bez zbytečného odkladu ten návrh (na odvolání Babiše) přijmout.“

Zemanův návrh Chovanec v pátek představí špičkám ČSSD, do té doby ho nechce komentovat. Naznačil ale, že nejde o nic zlomového a že toto řešení „je už za námi“. Obdobně mlčenlivý byl i šéf lidovců Bělobrádek, podle kterého ale Zeman má snahu krizi řešit.

360p 240p
Bohuslav Sobotka se vyjadřuje k návrhům prezidenta Zemana na řešení vládní krize.

Babiš serveru Novinky.cz řekl, že druhou variantou je v podstatě vláda v demisi, ze které by odešel on i premiér Sobotka. „To druhé je demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra,“ uvedl. Strany si prý mají tento scénář rozmyslet, než se Zeman vrátí z Číny. ANO je dle Babiše ochotné o tom jednat. Za zmínku stojí, že původně Zeman hodlal demisi vlády chápat jako demisi premiéra samotného, zatímco Babiš by ve vládě zůstal, kvůli čemuž Sobotka od tohoto řešení ustoupil.

Babiš podle Chovance zopakoval, že sám od sebe z funkce neodejde. Ministr vnitra po schůzce řekl, že si nedovede představit, že by Zeman Babiše od konce května neodvolal.

„Pan prezident nikdy neřekl, že Andreje Babiše neodvolá,“ naznačila v reakci na schůzku ve vysílání ČT24 ministryně za ANO Karla Šlechtová, co se bude dít dál. Tedy jinými slovy – očekává, že prezident v souladu s Ústavou vyhoví návrhu na odvolání ministra financí.

Chovanec na jednání v Liberci, které svolal prezident během své návštěvy Libereckého kraje, zastoupil předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Ten byl v době schůzky na návštěvě Lucemburska, pozvání dostal jen několik minut před odletem, což vyvolalo úvahy o tom, že šlo o záměrné načasování.

„Jel na cestu, která byla dlouhodobě plánovaná,“ hájil Sobotku Chovanec. „Lucemburk není Čína,“ dodal s odkazem na Zemanovu nadcházející cestu, na které mnozí ministři ČSSD odřekli účast.

Vše o vládní krizi čtěte zde.


Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek