Novodobý Klondike. Udržitelné investice dobývají Evropu, během pár let budou mainstreamem

Nejzásadnější převrat ve světě investic od vzniku ETF fondů v 90. letech. To je slovy poradenské společnosti PWC současná vlna odpovědného – neboli ESG – investování. Jde o způsob řízení firem, který kromě snahy o zisk bere srovnatelný ohled i na environmentální, sociální a manažerské aspekty provozu firmy. Data naznačují, že ESG přístup bude během několika let mainstreamem.

Nový Klondike je ukrytý ve třech písmenech – ESG. Akronym složený z anglických slov Environmental, Social a Governance představuje stále ještě relativně novou investorskou vlnou, která klade podobný důraz jako na generování zisku i na udržitelné chování firmy právě v těchto třech oblastech.

Co konkrétně si tak lze pod ESG společností či ESG fondem představit? U ohledu na životní prostředí – hlavním pilíři ESG přístupu, kterému na popularitě dodává Pařížská dohoda z roku 2015 – společnosti řeší například to, jak v co největší míře využívat zelenou energii, jak produkovat co nejméně odpadu; uhlíková neutralita je svatým grálem. Pokud se jedná o kosmetické, farmaceutické, zemědělské a některé další firmy, patří mezi kritéria i ohleduplné zacházení se zvířaty.

Sociální dimenze odpovědnosti, která se začíná prosazovat od roku 2018, se věnuje vztahům firmy vůči zaměstnancům, obchodním partnerům, místním komunitám či minoritním akcionářům. Spadá sem například i otázka, zda a proč si firma vybírá dodavatele, kteří sami naplňují ESG kritéria. A oblast Governance, manažerského řízení pak řeší priority, jako je odměňování vedoucích manažerů, možný konflikt zájmů, nastavení systémů vnitřní kontroly či pravidelné auditování.

Bez koncepce, bez plánu, bez zmocněnce. Babiš je sám, proto bude řídit očkování

sinfin.digital