Bez koncepce, bez plánu, bez zmocněnce. Babiš je sám, proto bude řídit očkování

GLOSA VRATISLAVA DOSTÁLA | Už když Roman Prymula v týdnu odmítl nabídku stát se zvláštním zmocněncem vlády pro očkování proti covidu-19, byl to podezřelý signál. Jako by se nechtěl znovu špinit něčím, co zavání průšvihem. Takže pokud premiér Andrej Babiš v neděli řekl, že to bere na sebe, není to pouze projev toho, že neumí delegovat pravomoci, dost možná se za tím skrývá podstatnější skutečnost – totiž že s ním a jeho chaotickým řízením země prostě už nechce mít nikdo nic společného.

„Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já.“ Tak premiér Andrej Babiš v neděli během obchůzky nemocnic odůvodnil rozhodnutí, které má potenciál zlidovět podobně jako jiné výroky současného premiéra. Svízel je, že tady nejde jen o něj, ale o nás všechny. Jedni si z něj budou utahovat, jiní ho budou možná i obdivovat za to, kolik si toho bere na svůj hrb, pravda je ale taková, že jde o natolik zásadní věc, že by se jí neměl věnovat vyčerpaný premiér, nýbrž někdo, kdo tomu rozumí a může se do věci vložit celý. Jde přece o životy lidí, řízení vakcinace nejde dělat na částečný úvazek nebo o víkendech.

Je svým způsobem udivující, že Babiš nemá ve svém okolí nikoho, kdo by mu takto triviální věc dokázal vysvětlit. Výsledek lze už teď vcelku přesně odhadnout: čeká nás opět chaos, zmatky, mediální cirkus bez opory v realitě. A taky přetížení lékaři, unavené zdravotní sestry, očkování bez koncepce, bez plánu, a de facto také bez zmocněnce. Přitom už teď je důvěra lidí ve vládní opatření v prachu, a pokud to lze vůbec zvrátit, jediná cesta je angažovat renomovaného experta, který disponuje důvěrou lidí, což je základní předpoklad k tomu, aby jim dokázal věrohodně vysvětlit přínosy a rizika očkování.

sinfin.digital