EU by měla pomoci automobilkám, emisní limity jsou tvrdé, říká globální šéf Gefco

Vojtěch Kristen

11. 11. 2019 • 07:00

Evropská unie by měla pomoci automobilkám, na které tvrdě dopadá neustálé zpřísňování emisních limitů, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Luc Nadal, výkonný ředitel logistické společnosti Gefco.

„Automobilový průmysl je cyklické odvětví a nyní sestupujeme z vrcholu růstového cyklu. Co problémům přidává razanci, je fakt, že automobilový průmysl nyní čelí velké transformaci, přechodu od spalovacího motoru k elektromobilům, který nastává kvůli evropským regulacím. Pro automobilový průmysl je zvládání této tranzice obtížné,“ říká Luc Nadal, jehož společnost Gefco se zaměřuje především na logistiku automobilů – tedy jejich doručování do skladů, dealerství a ke koncovým zákazníkům. 

Prodeje nových osobních vozů v první polovině letošního roku klesly v Evropě o tři procenta, v Česku byl propad desetinový. „Je proto zapotřebí, abychom automobilovým výrobcům dali čas se této tranzici k elektromobilitě přizpůsobit, případně by jim měla pomoci Evropská unie,“ dodává Nadal.

Pokles automobilového průmyslu přitom dopadá i na navázané byznysy – právě jako je společnost Gefco. Tak je vůči tomuto segmentu exponovaná asi ze tří čtvrtin. Firma spolupracuje téměř se všemi velkými automobilkami, kterým pomáhá s logistikou jejich vozů.

„Jsme na automotive navázáni asi třemi čtvrtinami našeho byznysu, proto v příštím roce nečekám nijak skvělé hospodářské výsledky. Na druhé straně si ale nemyslím, že nás čeká příliš velká tragédie. Vždy, když to bylo zapotřebí, jsme dokázali být flexibilní a nyní je čas, abychom to trhu opět dokázali,“ glosuje Nadal.

Společnost se proto snaží posunout svůj byznys prostřednictvím nových technologií. Před několika týdny oznámila koupi technologických startupů ze segmentu IoT Chronotruck a Moveecar. Zatímco Chronotruck pomáhá s efektivním využitím volných kapacit, Moveecar nabízí personalizovanou logistiku vozů.

„Vstříc současným podmínkám přijímáme prorůstové strategie, příkladem jsou právě akvizice těchto společností. Musíme zůstat flexibilní a přizpůsobit se vývoji na trhu, máme za sebou opravdu dobré roky, nyní je čas se připravit na horší podmínky,“ vysvětluje Nadal.

Gefco je globální logistická společnost s 13 tisíci zaměstnanci, která  působí v téměř 50 zemích včetně Česka. Loni tržby společnosti dosáhly 4,6 miliardy eur.

SDÍLET