Automobilový průmysl před pohromou? Levným dodavatelům rostou náklady a hrozí potíže

Daniel Novák

06. 11. 2019 • 09:18

Tuzemské banky mají obavy z dalšího vývoje odvětví propojených s výrobou automobilů. Dodavatelům klesají zisky, ale rostou náklady, a to zvláště na mzdy. Informuje o tom deník e15.

Prodej nových aut v Česku za prvních deset měsíců podle Svazu dovozců automobilů klesl meziročně o sedm procent na 211 tisíc vozů. Aktuálně kvůli ochlazení poptávky omezila výrobu nošovická automobilka Hyundai.

„Obory napojené na automobilový průmysl jsou nejrizikovější sektory,“ řekl na konferenci Restrukturalizační fórum Miroslav Gálus odpovědný v české a slovenské UniCredit Bank za rizikové pohledávky. „Problémem v automotive je klesající EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů - pozn. red.). Rostoucí mzdové náklady není kam promítnout,“ doplnil Jan Vitáček, šéf útvaru ohrožených pohledávek v ČSOB.

Podle Pavla Procházky z útvaru oceňování a vymáhání aktiv Komerční banky od loňského podzimu přibývá nesplácených úvěrů z automobilového průmyslu. „Kombinace výroby plastů a dodávek pro automobilový průmysl je smrtící,“ dodal manažer. 

Svaz automobilového průmyslu ale paniku mírní. „Nemyslím, že jsme na začátku krize. Jsou výpadky, ale nejde o plošný jev. Trh není tolik ohrožený poptávkou zákazníků jako regulatorními zásahy,“ uvedl na Restrukturalizačním fóru výkonný ředitel svazu Zdeněk Petzl. 

Pokračování na E15.cz >>>

SDÍLET