Hledá se nová „Pilulka“. Pro stovky milionů si na pražskou burzu jde známý restauratér, ex-fotbalista Ivo Ulich i slovenští průmyslníci

Pražskou burzu čeká v příštích týdnech oživení. Na její parket totiž vstoupí hned tři nové společnosti, které chtějí v rámci IPO od investorů získat stovky milionů korun na svůj rozvoj. Investoři zvažují, zda některá z firem dokáže zopakovat úspěch emise online lékárny Pilulka, jejíž cena se od nedávného uvedení na burzu již více než zdvojnásobila. 

Frančízový řetězec restaurací Coloseum chtěl na trh Start pražské burzy původně přijít už loni, nakonec však své rozhodnutí – oficiálně kvůli dopadům covidové pandemie – o rok odložil. Firma pražského restauratéra Jana Mužátka, která zahrnuje nejen pizzerie Coloseum, ale třeba i Pivovar Národní, restaurace Jarmark či cateringové služby, si k investorům jde v rámci prvotní emise akcií (IPO) pro nejméně 100 milionů korun. 

Firma za ně investorům nabídne maximálně 38 procent akcií s tím, že téměř pětinový podíl od letošního roku vlastní přes společnost All-Star Holding Ltd. investiční banka Wood & Company; očekává se však, že majorita podniku zůstane zakladateli a generálnímu řediteli Janu Mužátkovi. 

Mužátkova představa je, že o zájem jeho sítě restaurací budou mít hlavně zákazníci, kterých provozy Colosea ročně projde 1,5 milionu. „Původně myšlenka vstupu na burzu vznikla tak, že jsem chtěl lidem umožnit, aby vlastnili kus hospody, do které chodí na oběd a na večeři,“ vysvětloval Mužátko v loňském rozhovoru pro INFO.CZ. „Aby chodili do svého, utráceli ve svém.“ 

Peníze, které Coloseum od investorů získá, plánuje většinový majitel využít částečně k investicím, částečně ke splacení dluhů. Covidová pandemie totiž pro firmu znamenala dvoutřetinový propad tržeb i počtu zaměstnanců a uzavření několika provozoven. Navíc, jak firma ukazuje ve svém „informačním memorandu“ (viz níže), v posledních čtyřech letech se razantně zvyšuje ztrátovost firmy – a to z nuly v roce 2017 až na loňských více než minus 100 milionů. 

Jaká je finanční kondice řetězce Coloseum?

Obtížná kondice po nucených lockdownech se však může promítnout do ocenění firmy – a pokud se český gastrotrh zotaví, investoři, včetně těch retailových, na tom mohou vydělat. „Situace se začíná obracet, lidé se vrací do restaurací a čísla skupiny Coloseum se dostávají na předcovidovou úroveň. Oslabený trh je velkou příležitostí pro někoho, kdo má know-how a kapitál,“ míní Jiří Staník, CEO společnosti Helgi Library, která z pozice poradce vede Coloseum na burzu.

sinfin.digital