Jestli Smartwings padnou, CITIC na tom bude mít lví podíl, říká Šimáně

Ohledně budoucnosti tuzemské letecké společnosti Smartwings, která se kvůli pandemii koronaviru ocitla pod silným ekonomickým tlakem, stále není jasno. Krizi měli hlavní akcionáři čelit půjčkou stamilionů na provoz a následně firma chtěla dosáhnout na státem garantovanou půjčku. Jenže nestalo se, jeden ze zástupců hlavního akcionáře Jiří Šimáně tvrdí, že čínský CITIC, držící bezmála polovinu akcií, svou část dohody nenaplnil.

Epidemie koronaviru vystavila zkoušce letecké společnosti po celém světě a Smartwings nejsou výjimkou. S uzavřenými hranicemi většiny zemí byla naprostá většina jejich letadel v jarních měsících uzemněná a situace se k normálu navrací jen velmi pozvolna. Firma proto volala po dodatečném kapitálu, který by jí pomohl překonat nejtěžší období; na jaře prodělávala až 150 milionů korun měsíčně.  

Společnost proto už dříve avizovala, že ke svému přežití potřebuje získat úvěr za asi dvě miliardy korun. Požadovanou částku měla dát dohromady jednak pomocí stamilionových půjček od hlavních akcionářů, jednak skrze půjčku z vládního programu Covid Plus. Jenže jeden z akcionářů, čínská společnost CITIC držící 49,9 procenta akcií, svou část dohody zatím nesplnil.

S lety jsme chvíli byli úplně na nule a tržby spadly o miliardy, říká muž, který vládne českému nebi

„Půjčku zatím neposkytli, a zda se k tomu chystají, to se musíte zeptat jich,“ uvedl pro INFO.CZ jeden z akcionářů Smartwings Jiří Šimáně. Ten navíc připouští, že žádný plán B nyní není. „Máme jediný plán a to aerolinky zachránit. Pokud by se to nepodařilo, čínský CITIC na tom bude mít lví podíl,“ doplňuje. INFO.CZ s žádostí o komentář oslovilo i zástupce čínských investorů v Česku Jaroslava Tvrdíka, který však probíhající jednání nechtěl komentovat.

Šimáně zdůrazňuje, že obtížná pozice Smartwings není daná tím, že by firma soutěžila s dalšími aerolinkami. „Smartwings dnes bojují na poli letecké dopravy se státy, které své aerolinky podporují. Insolvence hrozí všem aerolinkám na světě, proto tam také ta státní podpora je,“ argumentuje Šimáně.

Česko se dlouho zdráhalo Smartwings podpořit, až stát nakonec upravil jeden ze svých úvěrových programů Covid Plus, aby se jej mohly účastnit i dopravní společnosti. Smartwings tak nyní s bankami vyjednávají, jak nedávno napsaly Lidové noviny. Koncem července EGAP Smartwings udělil hodnocení, které je podmínkou pro získání takové půjčky.

Lesný: Kdyby stát Smartwings nepodpořil, tak by prodělal. Dopady bychom pocítili všichni

SDÍLET
sinfin.digital