Volby v USA pohledem trhů. Nejhůře by na burzy dopadla „plichta“, míní ekonomové

Už zítra Spojené státy pohltí prezidentské volby, které určí směřování země na další čtyři roky. Rozhodnou i o cestě ekonomické. Web INFO.CZ proto oslovil čtyři ekonomy, kteří odhadují, jaké dopady bude mít na finanční trhy zvolení jednotlivých kandidátů. Štěpán Hájek, Vít Hradil, Lukáš Kovanda a Anna Píchová se shodují, že nejhůře by burzy odnesly prezidentskou „plichtu“.

Už ve středu ráno bychom mohli mít první indicie, který z kandidátů stráví příští čtyři roky v Oválné pracovně. Zda Donald Trump se svým plánovaným snížením firemních daní, nebo Joe Biden se silným fiskálním balíčkem na pomoc ekonomice. A trhy? Ty se, alespoň z dlouhodobého pohledu, novým rezidentem nejmocnější pracovny světa příliš nestresují. „Z pohledu amerického trhu na vítězi zase tolik nezáleží. Každý z kandidátů má své plusy a mínusy a historicky nemívá stranická příslušnost amerického prezidenta na trh významný trvalý dopad,“ uvozuje dlouhodobou perspektivu analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital