Volby v USA pohledem trhů. Nejhůře by na burzy dopadla „plichta“, míní ekonomové

Už zítra Spojené státy pohltí prezidentské volby, které určí směřování země na další čtyři roky. Rozhodnou i o cestě ekonomické. Web INFO.CZ proto oslovil čtyři ekonomy, kteří odhadují, jaké dopady bude mít na finanční trhy zvolení jednotlivých kandidátů. Štěpán Hájek, Vít Hradil, Lukáš Kovanda a Anna Píchová se shodují, že nejhůře by burzy odnesly prezidentskou „plichtu“.

Už ve středu ráno bychom mohli mít první indicie, který z kandidátů stráví příští čtyři roky v Oválné pracovně. Zda Donald Trump se svým plánovaným snížením firemních daní, nebo Joe Biden se silným fiskálním balíčkem na pomoc ekonomice. A trhy? Ty se, alespoň z dlouhodobého pohledu, novým rezidentem nejmocnější pracovny světa příliš nestresují. „Z pohledu amerického trhu na vítězi zase tolik nezáleží. Každý z kandidátů má své plusy a mínusy a historicky nemívá stranická příslušnost amerického prezidenta na trh významný trvalý dopad,“ uvozuje dlouhodobou perspektivu analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

Z krátkodobého hlediska je situace rozdílná. Spojené státy podobně jako většina dalších zemí světa bojují s covidovou pandemií, která tvrdě dopadá na ekonomickou kondici země. V tomto smyslu jsou naděje na oživení spíše vkládány do Joe Bidena, který by měl představit velkorysejší balíček na podporu ekonomiky. „Joe Biden a Demokratická strana prosazují větší fiskální balíček, na který bude ihned po jeho nástupu vyvíjen tlak, tudíž jeho vítězství může být pro trhy pozitivnější,“ popisuje možný krátkodobý dopad prezidentské volby na trhy analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek s tím, že silný fiskální balíček by trhům mohl dodat růstový impulz. 

V čem se ekonomové shodují, je skutečnost, že nejméně vítaným výsledkem by optikou trhů byla plichta spojená s nejasnostmi o tom, který z uchazečů je vlastně vítězem. Patový stav by vedl nejen k silnější sociální polarizaci, ale i k rozkývání a tedy větší volatilitě finančních trhů. Paradoxně by z takové situace mohla nejvíce profitovat Čína, vůči které se oba kandidáti ve svých předvolebních kampaních minimálně z ekonomického pohledu poměrně zřetelně vymezovali. „V případě nejasného výsledku by se již tak rozpolcená americká společnost dále polarizovala, nelze vyloučit ani občanské nepokoje. Prodloužila by se i nejistota ohledně podoby fiskálního záchranného balíčku od americké vlády. Taková situace by poškodila jak Spojené státy, tak i Evropu, naopak posílila by pravděpodobně Čína,“ analyzuje nikoliv nereálný scénář Vít Hradil.

Dopad na trhy podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila

Přesvědčivé vítězství Bidena = slabší dolar, mírný nárůst amerických akcií, silnější euro, nárůst evropských akcií, slabší britská libra, levnější zlato, vyšší výnosy amerických dluhopisů, mírně silnější koruna, mírně dražší ropa

Přesvědčivé vítězství Trumpa = silnější dolar, americké akcie beze změny, slabší euro, pokles evropských akcií, silnější britská libra, dražší zlato, pokles výnosů amerických dluhopisů, slabší koruna, mírně dražší ropa

Nepřesvědčivý výsledek, případné přepočítávání = silnější dolar, pokles amerických akcií, slabší euro, pokles evropských akcií, slabší britská libra, dražší zlato, pokles výnosů amerických dluhopisů, slabší koruna, levnější ropa

Poznámka Víta Hradila: Reakce trhu jsou z definice těžko předvídatelné, tyto odhady jsou tak ryze subjektivním názorem.

USA budou světu vládnout dál. Čína ani Indie je teď nemůžou ohrozit, vyplývá z analýzy Magazínu I

S vítězstvím Bidena či Trumpa je spojený i tlak na pokles či růst konkrétních ekonomických odvětví. Patrné je to například na energetice, která byla nečekaně silným tématem obou kandidátů během jejich posledního vzájemného střetnutí na televizní obrazovce. Zatímco Trump se veřejně staví za podporu ropného sektoru, Biden argumentuje sázkou na zelenou revoluci. Společně s vítězstvím toho kterého kandidáta tak podle očekávání zareaguje i sektor energetiky, za který se staví. „Těžební společnosti v USA by zcela jistě preferovaly vítězství Trumpa, o čemž hovoří i větší finanční příspěvky na jeho kampaň. Naopak společnosti zabývající se obnovitelnou energií by raději viděly v Bílém domě Joe Bidena,“ míní ekonom Hájek.

S různým dopadem na různé energetické firmy podle jejich zaměření souhlasí i vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus Anna Píchová. „Od Bidena se očekává výrazná podpora směrem k obnovitelným zdrojům energie, z čehož by měly profitovat i firmy působící v tomto odvětví – výrobci solárních panelů či elektromobilita. Ropným firmám by se naopak za Bidena dařit příliš nemělo, nicméně jejich výkonnost je provázaná spíše s cenou ropy, která aktuálně kvůli utlumené celosvětové poptávce nemá moc růstových impulzů,“ vysvětluje analytička. 

Podle Píchové by v případě vítězství Bidena a rychlého zavedení silného fiskálního balíčku mohl prosperovat retailový sektor, Trump by zase dodal pozitivní impulz bankovním titulům – mimo jiné i kvůli náznakům na další snížení korporátního zdanění; přinejmenším jeho nezvýšení. 

Výraznějším srovnáním ekonomických plánů obou prezidentských kandidátů se pak zabýval hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda, podle kterého by pro ekonomiku Spojených států představoval o něco lepší volbu Donald Trump. Především proto, že trhy již vědí, co od něj čekat.

„Bidenova daňová reforma by svým jednoznačným zatížením bohatších mohla vyvolat ochromení investiční a obecně ekonomické aktivity v zemi a zejména pokles jejího inovativního potenciálu. Hrozbou je v případě Bidenova zvolení také nadměrný růst přerozdělování, které může Spojené státy nasměrovat po vzoru Evropy na cestu ekonomické stagnace až úpadku,“ míní ekonom a vládní ekonomický poradce.

„Trump naopak neřeší zadlužení, které je hlubší a hlubší a představuje ve výhledu stěžejní problém, jemuž americká ekonomika čelí. Z hlediska určité ‚odzkoušenosti‘ a ‚jistoty‘ – ve smyslu toho, že už se ví, co čekat – představuje pro trhy a americkou ekonomiku nepatrně lepší volbu Trump, avšak rozdíl je těsný,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

SDÍLET
sinfin.digital