Živá voda pro pražskou burzu? Nové emise nejspíš pokles obchodních objemů nezastaví

Na akciový parket pražské burzy v těchto týdnech míří nové tituly. Zatímco na hlavní trh byly nedávno upsány akcie České zbrojovky, na trh Start míří lékárenský e-commerce obchod Pilulka. Obchodníci tak s příchodem nových emisí doufají v oživení obchodování, které však dlouhodobě klesá a loni se dokonce dotklo svého pětadvacetiletého dna.

Pražská burza v emisích České zbrojovky a Pilulky vyhlíží tolik potřebné oživení, zda se jej dočká, však není vůbec jisté. Objemy obchodování totiž od ekonomické krize z roku 2008 klesají a aktuálně dosahují asi desetiny oproti historickým maximům. Loni například bylo obchodování s akciemi na pražském parketu nejslabší za poslední čtvrtstoletí, když se meziročně propadlo o dalších 23 miliard na 120 miliard korun.

Z marketingu je násilí. Vzniká neuvěřitelné množství zbytečných produktů, říká Šemelák

Čím je pokles způsobený? Podle odborníků je důvodů více. Mezi ty hlavní patří, že u firem klesá poptávka po burzovním způsobu financování, burzy v posledních letech čelily silným regulacím a nabídka akcií na pražské burze není pro investory dostatečně atraktivní. „České akcie jsou zajímavé díky vysokým dividendám, ale na trhu nám chybí růstové společnosti. Nemůžeme se proto divit, že mnozí naši klienti vůbec nechtějí obchodovat v Praze a orientují se na americké akcie,“ hodnotí pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. „Bohužel v současné době se na pražské burze obchoduje malé množství titulů. Výrazné zastoupení mají banky, které v koronavirové krizi moc neobstály, naopak technologické společnosti, které na pandemii nejvíce vydělaly, mají minimální zastoupení v indexu PX,“ dodává ekonom.

V neposlední řadě jistou roli hraje i přítomnost silných burz v okolních zemích – v Polsku, Německu či Rakousku. Přitom právě polský příklad ukazuje, že tamní burza se z ekonomické krize dokázala oklepat o dost lépe než ta česká. Na polské burze se počet akciových obchodů propadl z vrcholů po ekonomické krizi jen asi o polovinu, což bylo kromě širší nabídky titulů dáno i nastavením státní politiky: například penzijní fondy musejí u našeho severního souseda část svého majetku investovat právě na polské burze.

Rok 2020 jako bod zlomu pro technologické firmy

Ale zpět do Česka, kde nyní emise České zbrojovky a Pilulky vyvolávají pozitivní sentiment. „Každé oživení trhu je vítané a čím více titulů na burze bude, tím více lidí mohou zaujmout,“ říká Štěpán Křeček. „Určitě to je dobrý způsob, jak bojovat s klesajícími objemy obchodů. Naši klienti projevili velký zájem o Českou zbrojovku, dokonce nás kontaktovalo několik lidí, kteří nikdy neobchodovali na burze. Chtěli si u nás založit účet, aby mohli investovat do České zbrojovky.“

Na druhé straně je třeba krotit přílišný optimismus. Emise České zbrojovky se totiž podle odborníků úplně nezdařila; zahraniční investoři neměli o IPO příliš zájem a tak zatímco firma k úpisu nabídla sedm milionů nových akcií, upsáno jich nakonec bylo jen 2,8 milionu. A vstup Pilulky na burzu odborníci sice kvitují, jedním dechem ovšem dodávají, že se jedná o poměrně malou emisi, která obchodními objemy jen stěží zahýbe. Pilulka totiž míří na trh Start, který je určený pro menší podniky, jejichž vliv na celkový objem obchodů na pražské burze není tak výrazný.

Naděje na výrazné oživení obchodních objemů na pražské burze tak i s příchodem obou emitentů nejspíš nebude naplněná, což ostatně naznačují i obchodní objemy z prvních dní obchodování akcií České zbrojovky. Jak vysvětluje hlavní ekonom BHS, je to i tím, jak se mění přístup lidí k penězům. „Málokdo má dnes čas pravidelně sledovat trhy a individuálně investovat. Jednoznačným trendem je svěřovat peníze do fondů, kde se o ně starají profesionálové. Je to pohodlnější, časově méně náročné a většinou i výnosnější,“ uzavírá Štěpán Křeček.

SDÍLET
sinfin.digital