ANO skončí ve většině krajů v opozici. Bude ale také vládnout. S ODS, ČSSD nebo lidovci

V čase vzniku tohoto textu není jasno o koalicích ve čtyřech krajích – Zlínský, Karlovarský, Plzeňský, Olomoucký. Pokud jde o zbylých devět, tři hejtmany zde bude mít ODS (Jihočeský, Královéhradecký a Vysočina), dva jisté hejtmany mají STAN (Středočeský a Liberecký) a hnutí ANO (Moravskoslezský a Ústecký), po jednom pak ČSSD (Pardubický) a KDU-ČSL (Jihomoravský).

Předběžný závěr, pokud jde o krajské koalice, je ale jasný: v žádném případě nelze říct, že by politické formace, jež jsou ve sněmovně v opozici, postupovaly ve všech třinácti krajích koordinovaně. Ač by se to na první pohled a s ohledem na převažující mediální rámování voleb mohlo jevit jako nepravděpodobné, existují také kraje, kde vznikají koalice složené z hnutí ANO a stran situovaných ve středu stranického spektra a napravo od něj. Tak třeba v Ústeckém kraji bude podle všeho v řádu hodin podepsaná koalice mezi hnutím ANO, ODS a Spojenci pro kraj. 

Plzeňském kraji je situace svým způsobem zablokovaná. Těsnou většinou zde disponuje vítěz voleb, tedy hnutí ANO, s těsně druhou ODS (která kandidovala společně s TOP 09). Podle našich informací jsou zástupci obou stran domluveni na společné koalici, avšak s tím, že o ní chtějí veřejnost informovat až po víkendovém druhém kole voleb do Senátu. Důvod je prostý: občanští demokraté zde mají své želízko v ohni (do druhého kola postoupil jejich kandidát Lumír Aschenbrenner, jeho soupeřem je Daniel Kůs na kandidátce Pirátů) a obávají se, že kdyby v tomto týdnu uzavřeli koalici s hnutím ANO, mohlo by ho to v senátních volbách poškodit.

Piráti, kteří zde po volbách utvořili blok se Starosty a nezávislými, což z nich učinilo nejsilnější klub zastupitelstva, na danou situaci v úterý reagovali tím, že občanským demokratům nabídli post hejtmana. Má to svou logiku: pokud půjde ODS jako druhá nejsilnější strana do koalice se silnějším hnutím ANO, na post hejtmana může zapomenout. V koalici s Piráty a STAN by ho naopak ODS měla. Jak se občanští demokraté rozhodnou, v čase zveřejnění tohoto textu nebylo známo. Doslova patová situace je pak v Karlovarském a Zlínském kraji. V tom prvním dnes Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí oznámilo, že půjde do opozice.

Ještě poznámka k volbám: kam zmizeli voliči tradiční levice aneb Babiš má skutečně problém

sinfin.digital