ANO skončí ve většině krajů v opozici. Bude ale také vládnout. S ODS, ČSSD nebo lidovci

06. 10. 2020 • 18:00
V čase vzniku tohoto textu není jasno o koalicích ve čtyřech krajích – Zlínský, Karlovarský, Plzeňský, Olomoucký. Pokud jde o zbylých devět, tři hejtmany zde bude mít ODS (Jihočeský, Královéhradecký a Vysočina), dva jisté hejtmany mají STAN (Středočeský a Liberecký) a hnutí ANO (Moravskoslezský a Ústecký), po jednom pak ČSSD (Pardubický) a KDU-ČSL (Jihomoravský).

Předběžný závěr, pokud jde o krajské koalice, je ale jasný: v žádném případě nelze říct, že by politické formace, jež jsou ve sněmovně v opozici, postupovaly ve všech třinácti krajích koordinovaně. Ač by se to na první pohled a s ohledem na převažující mediální rámování voleb mohlo jevit jako nepravděpodobné, existují také kraje, kde vznikají koalice složené z hnutí ANO a stran situovaných ve středu stranického spektra a napravo od něj. Tak třeba v Ústeckém kraji bude podle všeho v řádu hodin podepsaná koalice mezi hnutím ANO, ODS a Spojenci pro kraj. 

Plzeňském kraji je situace svým způsobem zablokovaná. Těsnou většinou zde disponuje vítěz voleb, tedy hnutí ANO, s těsně druhou ODS (která kandidovala společně s TOP 09). Podle našich informací jsou zástupci obou stran domluveni na společné koalici, avšak s tím, že o ní chtějí veřejnost informovat až po víkendovém druhém kole voleb do Senátu. Důvod je prostý: občanští demokraté zde mají své želízko v ohni (do druhého kola postoupil jejich kandidát Lumír Aschenbrenner, jeho soupeřem je Daniel Kůs na kandidátce Pirátů) a obávají se, že kdyby v tomto týdnu uzavřeli koalici s hnutím ANO, mohlo by ho to v senátních volbách poškodit.

Piráti, kteří zde po volbách utvořili blok se Starosty a nezávislými, což z nich učinilo nejsilnější klub zastupitelstva, na danou situaci v úterý reagovali tím, že občanským demokratům nabídli post hejtmana. Má to svou logiku: pokud půjde ODS jako druhá nejsilnější strana do koalice se silnějším hnutím ANO, na post hejtmana může zapomenout. V koalici s Piráty a STAN by ho naopak ODS měla. Jak se občanští demokraté rozhodnou, v čase zveřejnění tohoto textu nebylo známo. Doslova patová situace je pak v Karlovarském a Zlínském kraji. V tom prvním dnes Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí oznámilo, že půjde do opozice.

Prý nechce být součástí politikaření. Svízel je v tom, že tato formace obdržela čtyři mandáty, bez kterých se nedopočítá většiny ani jeden ze dvou bloků, které se v Karlovarském kraji po volbách zformovaly. První tvoří hnutí ANO, za které vyjednává exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, opět spolu s ODS a lidovci. Celkem mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu sedmnáct mandátů. K většině jim tak chybí šest hlasů. Druhý blok tvoří Piráti, STAN a VOK (Volba pro kraj s podporou hnutí Karlovaráci). Tyto tři strany mají celkem osmnáct mandátů, k většině jim tedy chybí pět hlasů.

Klíč je v postupu dvou regionálních formací. Prvním je zmíněné Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, druhé Sdružení nezávislých kandidátů - Starostové našeho kraje. Celkem mají tyto dva subjekty sedm mandátů, aritmeticky tedy platí, že bez nich většina nevznikne. Pro pořádek je třeba ještě dodat, že se do zastupitelstva Karlovarského kraje dostala také SPD. I kdyby ale jeden nebo druhý blok stran uvažoval o tom, že Okamurovu stranu zapojí do povolebního vyjednávání, v danou chvíli by to s ohledem na to, že disponuje pouhými třemi hlasy, vůbec nic neřešilo.

Zlínský kraj: už po volbách bylo jasné, že právě na Zlínsku čeká všechny úspěšné formace velmi složité povolební manévrování. Podle našich informací se i několik dnů po volbách situace mění téměř každou hodinu, dopadnout to může jakkoli. Volby zde sice vyhrálo hnutí ANO těsně před lidovci, avšak obě strany mají shodně devět mandátů. Lidovci nyní stojí podle všeho před dilematem, který zní takto: buď hodí přes palubu svého lídra Jiřího Čunka, se kterým ostatní formace v danou chvíli do koalice nechtějí, anebo zamíří do opozičních lavic. Post hejtmana si nárokuje vítězné hnutí ANO s tím, že zástupcům ostatních politických stran vzkázalo, aby předložili podmínky, za kterých jsou ochotni jít spolu s ním do koalice.

O něco přehlednější je přece jen situace v dalších dvou krajích: na Vysočině a v Olomouckém kraji. V tom druhém o podobě příští koalice rozhodne postup ODS, která právě dnes odpoledne jedná o tom, ke komu se přikloní. Buď půjde do menšinové koalice s hnutím ANO, anebo bude součástí široké koalice spolu se Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, Zelení, TOP 09, ProOl) a předvolební koalicí, kterou zde vytvořili Piráti a STAN. Na Vysočině vznikla po zveřejnění tohoto textu široká koalice pěti ze sedmi stran, které ve volbách uspěly. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek (ODS a Starostové pro občany).

Ve zbylých devíti krajích je situace podstatně přehlednější, někde je to doslova ložené. V Moravskoslezském kraji vznikla hned po volbách koalice složená z hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD, hejtmanem bude i nadále Ivo Vondrák z hnutí ANO. Ve Středočeském kraji bude vládnout aliance STAN, ODS, Piráti a Spojenci (TOP 09, Hlas, Zelení), hnutí ANO míří do opozice. Hejtmankou by měla být Petra Pecková, která stála v čele kandidátky STAN. Podobně jasná byla situace v Libereckém kraji: koalici zde povede suverénní vítěz voleb, tedy Starostové pro Liberecký kraj, zbytek hlasů do pohodlné většiny dvaatřiceti hlasů z pětačtyřiceti dodají Piráti a ODS. A hejtmanem bude už třetí volební období Martin Půta.

Vyloženě bleskové povolební vyjednávání bylo také v Pardubickém kraji. Post hejtmana zde obhájil Martin Netolický z ČSSD, který vytvořil alianci s nezávislými komunálními starosty, spolu s ním koalici utvoří ODS a TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK-ED) a STAN. Jde o typicky širokou pravo-levou koalici, která zde ostatně vládla už v minulém volebním období a která – tak jako jinde – posílá vítěze voleb do opozice. Také v sousedním Královéhradeckém kraji vzniká široká koalice, avšak se dvěma rozdíly: hejtmanem bude zástupce vítěze voleb (bývalý policejní prezident Martin Červíček z ODS), její ideový profil bude spíše pravicový.

Teprve čas ale ukáže, jak bude stabilní. Tvoří ji totiž vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). Dohromady jde tudíž o deset stran. V opozici zde kromě hnutí ANO skončí také SPD. Jasno je také na jižní Moravě, kde koalici sestaví lidovci, ODS, Piráti a STAN. Jde o scénář, o kterém jsme psali opakovaně, ostatně kopíruje situaci na brněnském magistrátu po minulých komunálních volbách. Rozdíl je pouze v tom, že hejtmanem bude lidovec Jan Grolich. Hotovo je i v jižních Čechách, kde vzniká koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem bude Martin Kuba z ODS.