Ještě poznámka k volbám: kam zmizeli voliči tradiční levice aneb Babiš má skutečně problém

POZNÁMKA VRATISLAVA DOSTÁLA | Povolební počítání mandátů pro jednotlivé strany bylo poměrně nepřehledné, protože nezohledňovalo zisky jednotlivých stran v rámci koalic. Týká se to hlavně ODS, TOP 09, lidovců a Starostů a nezávislých. Na první pohled bylo naopak vidět, že propadl blok vládních stran. A to navzdory celkovému vítězství hnutí ANO. Jinak řečeno: předseda hnutí ANO má vskutku o čem přemýšlet.

Obvolal jsem si jednotlivé strany s jednoduchým dotazem: Kolik každá z nich obdržela po finálním přepočtu hlasů na mandáty křesel v krajských zastupitelstvech. Je to prakticky jediné číslo, které ukazuje kondici jednotlivých partají, ale především dlouhodobější trend. V politice nakonec nejde o aktuální situaci, ale právě o dynamiku. A v tomto ohledu jednoznačně platí, že především tradiční levice a Andrej Babiš mají o čem přemýšlet.

Takže jednoduchá čísla, nejprve blok vládních stran:

Hnutí ANO obdrželo před čtyřmi roky 176 mandátů, letos 178. Je tedy v zásadě na svém.

ČSSD obhajovala 125 mandátů, letos jich získala jen 37.

KSČM v roce 2016 brala 86 mandátů, letos jen 13.

A teď opozice, tedy strany situované ve středu a napravo od něj:

ODS získala před čtyřmi lety 76 mandátů. Letos celkem, tedy i v rámci různých koalic, je to 99 mandátů.

TOP 09 brala před čtyřmi lety 19 mandátů a letos svou pozici obhájila, opět v krajích získala 19 mandátů.

STAN: v roce 2016 56 mandátů, letos 91.

Pokud jde o lidovce, ti brali před čtyřmi lety 61 mandátů, letos 56.

Zbývají Piráti, a tam je dynamika naprosto nesrovnatelná s kýmkoli jiným: v roce 2016 obdrželi tři mandáty, letos 99.

A teď co z toho vyplývá:

1: Blok vládních stran obdržel v letošních krajských volbách celkem 228 mandátů. V roce 2016 jich hnutí ANO, ČSSD a KSČM braly v součtu 387. Jinak řečeno, tyto tři strany ztratily v krajích během čtyř let celkem 159 mandátů. To vůbec není málo.

2: Zatímco ODS, TOP 09 a STAN, tedy víceméně strany, které bychom mohli označit za občanskou pravici, získaly před čtyřmi lety v součtu 212 mandátů, letos to bylo celkem 265. Posílily tedy o 53 mandátů.

3: Vítězem voleb jsou v tomto ohledu Piráti. V roce 2016 obdrželi jen tři mandáty, letos 99. Samozřejmě oproti tak nízkému číslu je takřka vše zlepšením, ale i tak je ta dynamika dech beroucí: letos brali o 96 mandátů víc než v roce 2016. Jinak řečeno: Piráti posílili relativně i absolutně víc než všechny ostatní opoziční strany dohromady.

4: Pokud mandáty pro Piráty sečteme se zbytkem opozice, dostaneme se na číslo 364. Jinak řečeno: stávající sněmovní opozice obdržela v krajských volbách celkem 364 mandátů, blok vládních stran pouhých 228. A i pokud bychom k vládnímu bloku započetli mandáty pro SPD, která Babišovi ve sněmovně dělá neoficiální zálohu, většinu by to pro ně stejně neznamenalo. Spolu s SPD, která letos obdržela 35 mandátů, mají 263 mandátů.

6. A teď to hlavní: Pokud se o hnutí ANO tvrdí, že luxuje komunistům a sociálním demokratům tradiční levicové voliče, pro krajské volby to o víkendu zjevně neplatilo: ANO zůstalo v podstatě na svých číslech, respektive posílilo o dva mandáty, ale ČSSD a KSČM se v součtu propadly z 211 mandátů z roku 2016 na takřka neuvěřitelných 50 mandátů.

Kam se ti voliči poděli? Platí vůbec, že všichni původní voliči tradiční levice nyní preferují ANO? Anebo se jejich jistou část daří přetahovat Pirátům, případně ostatním opozičním stranám? Nebo jich snad část rezignovala a k volbám přestala chodit? 

Vysvětlení možná nabízí Petr Holub na serveru Seznam Zprávy. Z jeho rozboru vyplývá, že hnutí ANO sice přetahuje voliče sociálním demokratům a komunistům, zároveň ale ztrácí část těch svých. Voliči ANO, píše Holub, neutekli k Okamurově SPD, obrátili se k Pirátům.

Jisté je jedno: pro Andreje Babiše je to všechno kardinální problém. Aniž bychom chtěli z krajských voleb cokoli vyvozovat směrem k těm sněmovním (přece jenom, jde o volby druhého řádu, chodí k nim méně lidí, a ti, kteří dorazí, mají zpravidla jinou motivaci, než ti, kteří volí do sněmovny), je zjevné, že se hnutí ANO postupem času dostává do obklíčení.

sinfin.digital