Během obléhání Kapitolu zemřeli čtyři lidé, sociální sítě amerického prezidenta odstřihly

07. 01. 2021 • 08:31
Během bezprecedentního obsazení amerického Kapitolu davem podporovatelů prezidenta Donalda Trumpa zemřeli čtyři lidé, uvedla v noci na čtvrtek místní policie. Šéf Bílého domu mezitím selhal v tom, aby se vůči násilnostem vymezil. Prezident davu vzkázal, že „jej miluje“ a zopakoval svá tvrzení o „ukradených volbách“. Sociální sítě Facebook a Twitter mu proto dočasně zablokovaly jeho účty. 

Během několikahodinového bezprecedentního obléhání amerického Kapitolu davem podporovatelů prezidenta Donalda Trumpa zemřeli nejméně čtyři lidé. Žena, která byla postřelena přímo v sídle amerických zákonodárců, zemřela po převozu do nemocnice. Kromě ní pak „zdravotním nesnázím“ podlehli podle šéfa místní policie Roberta Conteeho další tři dospělí lidé – jedna žena a dva muži. 

Původně pokojné demonstrace se během středečního podvečera změnily v násilné obsazení Kapitolu poté, co dav vniknul do sídla amerických zákonodárců a přerušil schůzi formálního potvrzení Joe Bidena příštím americkým prezidentem. Zákonodárci byli evakuováni a americkým pořádkovým silám trvalo několik hodin, než dostaly situaci zcela pod kontrolu. Jednání davu odsoudila většina amerických politiků a veřejných činitelů. „Je to útok na symbol naší svobody. Toto není tvář současné Ameriky, útoky nereprezentují to, kdo jsme. Je to jen malá část extremistů,“ uvedl nastupující prezident Joe Biden.

Miluji vás, vzkázal Trump

Donald Trump sice během noci na svém twitterovém účtu zveřejnil poselství ve kterém dav vyzval, aby se stáhnul a v míru se rozešel domů. Zároveň však násilnosti neodsoudil, opakoval svá tvrzení o „ukradených volbách“ a lidem v davu vzkázal, že „je miluje“. Většina amerických politiků proto míní, že prezident namísto zklidnění situace jen davu dodal motivaci. 

„Vím, že to bolí, že jsou to volby, které nám ukradli,“ uvedl v asi minutovém videu Donald Trump. „A každému to je jasné – především té druhé straně. Nyní se ale musíte rozejít. Potřebujeme mít mír, právo a pořádek, je třeba respektovat policisty. Ještě nikdy v historii jsme tu neměli takovou situaci, kdy nám vzali vítězství – vám, mě, naší zemi. Byly to podvodné volby, ale nemůžeme hrát do karet druhé straně. Potřebujeme mír. Miluji vás, jste velmi speciální. Viděli jste, co se stalo, vím, jak se cítíte. Ale nyní jděte domů v míru.“

Největší sociální sítě, Twitter a Facebook, později během noci účty amerického prezidenta zablokovaly právě proto, že hlava státu opakovala nepodložená a soudy mnohokrát odmítnutá tvrzení o „ukradených volbách“. Twitter nechal odstranit tři prezidentovy tweety a uvedl, že v případě nerespektování pravidel současné hlavě USA hrozí trvalé zablokování. Facebook prezidentův účet zablokoval na 24 hodin a nechal odstranit video z Youtube s jeho poselstvím demonstrantům. „Bylo odstraněno, protože namísto aby emoce tišilo, může přispívat k pokračujícímu násilí,“ uvedl v reakci Facebook.

Odvolat

Američtí zákonodárci museli vzhledem k událostem schůzi přerušit, později v noci na čtvrtek se k zasedání vrátili a potvrdili Joe Bidena ve funkci příštího amerického prezidenta. Biden by se měl úřadu oficiálně ujmout po inauguraci, která se uskuteční 20. ledna.

Pro mnoho politiků je však situace, že by Donald Trump setrval ve funkci prezidenta dalších 14 dní nepředstavitelná – a volají po jeho odvolání. „Prezident útočí na samotné principy naší republiky a na základy naší demokracie. Už to stačilo. Prezident Trump by měl okamžitě rezignovat, nebo být odstraněn z úřadu buď vládou, nebo Kongresem,“ uvedl republikánský guvernér Vermontu Phil Scott. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
15. 01. 2021 • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.