Bude se škrtat a města utáhnou kohouty. Kultura může zanikat, varuje ředitel divadla Glaser

Bude to stačit? Tuto otázku si klade ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, když dojde řeč na 200 milionů korun určených pro na záchranu divadel a orchestrů zasažených opatřeními vlády. Snahu kabinetu o záchranu kulturních institucí Glaser na jednu stranu kvituje, jedním dechem ale dodává, že nikdo teď neumí spočítat, zda je dostačující. Je před námi totiž velká neznámá, na kterou upozorňuje: Rozpočty jednotlivých měst budou kvůli koronaviru štíhlejší a to se odrazí v příspěvcích pro kulturní instituce. Některé z nich se podle Glasera můžou ocitnout na pokraji zániku.

„Samozřejmě se budeme o záchranný balíček ministerstva kultury ucházet, má speciální kapitolu pro regionální divadla,“ ubezpečuje mne Glaser v již druhém našem rozhovoru od vypuknutí koronavirové krize a nuceného uzavření divadel. Zdůrazňuje, že jde ze strany státu o naprosto adekvátní reakci ve chvíli, kdy na provozu regionální kultury participuje v jednotkách procent. Podle Glasera je ale zřejmé, že výpadky příjmů krajů a měst budu astronomické, což prakticky znamená, že budou k úsporám tlačit také instituce, jejichž financování mají na starosti.

„Města přitom pokrývají rozpočty regionální kultury zhruba ze sedmdesáti až osmdesáti procent. A jestliže je soběstačnost divadel mezi patnácti a pětatřiceti procenty dle nákladnosti pěstovaných žánrů, dovedeme odhadnout, co bude pro samotná divadla znamenat zrušení minimálně třetiny sezóny,“ uvažuje Glaser v rozhovoru pro INFO.CZ. „V tuto chvíli nikdo neumí spočítat, zda budou přidělené prostředky, tedy 200 milionů pro divadla a orchestry, stačit,“ dodává.

Ustojí restaurace a kluby krizi? Majitele dusí nejistota a šetří, kde to jde

sinfin.digital