Budou z nás přenašeči a donašeči. Na jedné straně vládní neschopnost, na druhé estébáctví

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Budeme vás bez soudu fízlovat, bez parlamentu zavírat do karantény a žádnou škodu vám nenahradíme! Tak by mohla znít stručná charakteristika toho, s čím minulý týden přišel ministr zdravotnictví Jan Blatný. Oficiálně je to novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministr s ní sice narazil na tvrdý odpor, ale my se místo prostého rozhořčení ptejme: proč takový paskvil vůbec předkládá?

Odpověď může znít: protože je vláda tak neschopná a tak moc ztratila důvěru lidí, že jí vlastně nic jiného než „estébáctví“ nezbývá. Reakcí na ministerský návrh se ovšem lekl i premiér Andrej Babiš. Zato resortní šéf předlohu obhajuje s tím, že je k parlamentu „vstřícná“, protože se poslanci nebudou muset obtěžovat s prodlužováním nouzového stavu. Nevím, jestli si uvědomil, jak mrazivě ta slova s ohledem na historickou zkušenost znějí. Nejspíš ne, ale je to další doklad rozkladu vládní kompetence.

Kdyby kabinet zvládl zemi v krizi řídit, nemusel by se uchylovat k takovýmto na jedné straně troufalým a na straně druhé zoufalým opatřením. Na jaře dostal od občanů obrovský bianco šek důvěry, kterou bohužel neuváženě prošustroval, a ještě se hluboce zadlužil. Dávno jsme mohli mít chytrou karanténu, trasování a pořádnou ochranu ohrožených skupin. Nebo aspoň včasnou reakci na druhou vlnu. Nebo aspoň premiéra, který by ji neodložil kvůli strachu o volební výsledek. Nebo aspoň vládu, která s lidmi mluví narovinu...

Ne, místo toho jsme netrasovali, netestovali a nechránili seniory. Předseda vlády dovolil na podzimní nástup epidemie reagovat až se zpožděním skoro dvou měsíců… Ministerstvo zdravotnictví se dlouho zdráhalo poskytnout data dokonce i výzkumníkům a nyní se snaží před občany přinejmenším zamlžit počty zemřelých. Škody malým firmám a živnostníkům kabinet kompenzuje, jak kdyby ty peníze dával Babiš ze svého. Není divu, že důvěra lidí je na nule, že mnozí nemají nejmenší chuť dodržovat i rozumná opatření, že mizí zodpovědnost.

Minář není žádná změna. Znovu jen prodává prošlé, nebo už prodané zboží

Kdo neumí být skutečný lídr, ten nasazuje bossing. V březnu a v dubnu během první vlny jsme opakovaně varovali, že premiér a tehdejší ministr zdravotnictví mají diktátorské sklony. Už na počátku koronakrize chtěl Babiš obejít nouzový stav, aby se zbavil nutnosti komunikovat s parlamentem, Hamáčkem v čele krizového štábu a povinnosti hradit škody. Soud mu jasně vzkázal, že takto ne, když zrušil restrikce bohorovně vyhlášené ministrem Adamem Vojtěchem bez rozhodnutí vlády a sněmovní kontroly.

Vzpomeňme také na minelu, kdy vláda uzavřela hranice. I podle předsedy ústavního soudu Pavla Rychetského šlo o flagrantní porušení Listiny základních práv a svobod. Právo opustit zemi je důležitou občanskou svobodu a zneprůchodnění hranic nepříjemně upomínalo na totalitu. Za tohle, stejně jako za pokusy obcházet soudní rozhodnutí, nařizovat občanům povinnosti a omezení a zavírat obchody a živnosti bez řádného zdůvodnění, čelila vláda na jaře vlně masivní kritiky.

Poučil se Babiš a jeho tým? Svým způsobem ano. Připravil „zmocňovací“ návrh zákona s posílenými pravomocemi ministra zdravotnictví, opsanými z krizového zákona. Ty mu měly umožnit, aby jednal i bez vyhlášeného stavu nouze (který vládě musí schvalovat sněmovna) a zároveň měl „chránit“ ministerské výnosy před zásahem soudu. Nakonec kvůli odporu ČSSD tato předloha ani nedorazila do parlamentu. Měla přijít ústavní novela krizových zákonů. Nyní však místo ní opět přichází obyčejný zákon, kdy se všechna moc soustředí v rukách ministra zdravotnictví, toho času experta-technokrata, nikoli politika, který by musel brát ohled na voliče.

Minář nevědomky slouží Babišovi. Angažmá Čižinského může ovlivnit politiku v Praze, říká Pospíšil

Takže opět je na stole náhlé zavírání celé ekonomiky bez jakékoli kontroly a bez zřejmé náhrady škod. V novém návrhu byla navíc děsivá novinka, kdy by prostřednictvím zřízení Státní hygienické služby mohl resort bez soudního povolení špiclovat občany a sledovat jejich mobily, pokud by měl „podezření“, že se setkali s někým nakaženým. Jasně, nefunguje chytrá karanténa a lidi už nám nevěří, aby se nechali trasovat sami, tak nasadíme StH, takovou malou zdravotnickou StB… Premiér ale po vlně kritiky říká, že se mu to nelíbí, tak uvidíme.

Je to k uzoufání. Když jsme psali o možné „zdravotnické diktatuře“ – jak na přímo na INFO.CZ, tak v pilotním čísle našeho magazínu – mysleli jsme to jako varování, ne jako návod k použití! Kromě toho, že Blatného zvažovaná novela ohrožuje svobodu občanů, parlamentní demokracii a právo podnikat, je dalším důsledkem a příznakem nemravné vládní filosofie – snažit se svalit vinu za všechna selhání během krize na „nezodpovědné“ občany. Nejlépe mladé, Pražáky, živnostníky a vůbec všechny, kteří nevolí ANO. Andrej Babiš je v tom velmi důsledný. A tak se mají ze všech lidí stát „sprostí podezřelí“. Budeme se dělit na „přenašeče“ a „donašeče“? Vláda v pondělí opět řeší, jak funguje systém PES a zda opět nepřitvrdí opatření. Poznamenejme na to konto, že přijmout Blatného novelu by znamenalo vypustit na lidi DRAKa, drakonického kontrolora, před nímž není úniku.

SDÍLET
sinfin.digital