Čeští zubaři se zdráhají odkládat zákroky kvůli covidu. Mohlo by to mít fatální následky, říká Zdařil

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oficiálně doporučila zubařským ordinacím, aby kvůli nové vlně šíření covidu-19 odložily většinu neakutních zubařských zákroků. K zubaři by měl jít pouze člověk s náhlými potížemi, tedy ten, kterého bolí zuby. Podle člena představenstva České stomatologické komory Libora Zdařila jsou doporučení WHO zbytečně plošná a zřejmě i kontraproduktivní. K zamezení šíření nákazy údajně stačí opatření, které už dříve přijala Česká stomatologická komora (ČSK). „Každý zubař má povinnost chovat se tak, jako kdyby byl jeho pacient potenciálně infekční. Plošná omezení zubařské péče by přinesla víc škody než užitku,“ uvedl Zdařil v rozhovoru pro INFO.CZ.

Z laického pohledu zní doporučení WHO logicky. Těžko si lze představit rizikovější prostředí pro přenos koronaviru než zubařskou ordinaci. Vy s tím nesouhlasíte?

Ano, zubaři jsou možná společně s anesteziology asi vůbec nejohroženější skupinou z hlediska možné nákazy koronavirem mezi všemi zdravotníky a možná i v populaci vůbec. To ale pouze za předpokladu, že by zubař i jeho personál nedodržovali základní pravidla hygieny, schválená hygienickými řády pro daná pracoviště a doporučení ČSK. A to se naštěstí neděje. Právě naopak. Za celou dobu od propuknutí pandemie evidujeme pouze jediného zubaře, pozitivně testovaného na covid-19, a i u něj se zřejmě jednalo o přenos mimo ordinaci.

Čili omezení stomatologické péče doporučované WHO podle vás postrádá smysl?

Podobné doporučení k omezení neakutní péče nám už na jaře formou závazné vyhlášky sdělilo vedení Jihočeského kraje (Libor Zdařil ordinuje v Českých Budějovicích, pozn. red). Jako vedení komory jsme se proti tomuto opatření vymezili a krátce poté bylo v souběhu s ukončením nouzového stavu zrušeno.

Proč? Z jakého důvodu?

Představa o tom, že když zrušíme třeba preventivní prohlídky a další zákroky, které nejsou vyvolané akutními potížemi pacienta, tak zabráníme šíření koronaviru a tedy i onemocnění pacientů, je prostě mylná. Dnešní zkušenosti například z Číny naopak dokazují, že když se kvůli hrozbě nákazy covid-19 omezí stomatologická péče, může to mít fatální dopad na lidské zdraví a dokonce na kolaps organizace zdravotnické péče jako celku. Zanedbané zuby mohou být velmi nebezpečné, někdy i z hlediska ohrožení života.

WHO ale ve svém doporučení mluví o neakutních, odložitelných zákrocích, které mohou být provedeny až poté, co se současný nárůst šíření nákazy covidem zastaví. Ani s takovým omezením nesouhlasíte?

Kdo ale rozhodne, který zákrok je odložitelný a který nikoliv? To nikdo nedefinuje. Je nasazení nabroušené korunky nebo můstku odložitelný zákrok? Kaz bez bolesti? Nebo plánovaná preventivní prohlídka, která může odhalit řadu akutních problémů v ústech pacienta? Pojem neodložitelný zákrok se určitě nemůže vztahovat jen na bolestivé stavy.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

sinfin.digital