Kdyby sem chtěl Zeman přijet znovu, tak asi řeknu, že nemám čas, přiznává starosta Přívratu

Jan Stránský je starostou východočeského Přívratu. V rozhovoru pro INFO.CZ, který vznikl jako součást reportážního seriálu Česká jízda, popisuje, jak se v obci snaží udržet služby, které tu lidé byli zvyklí mít před rokem 1989, a jaké překážky ze strany státu při tom musí překonávat. Co si myslí o Babišovi se Zemanem?

Tak jak se vám tady starostuje?

Na začátek je potřeba říct, že já i Pavlína jsme neuvolnění. Oba chodíme normálně do práce, starostování děláme po práci. Takže je to všechno o tom, že vedení obce věnujeme volný čas. Ale máme podporu, myslím si, většiny obyvatel, takže nepříjemných zážitků není mnoho.

Máte kancelářskou sílu?

Máme účetní. Na celý úvazek. Zaměstnanců máme ale víc. Máme hospodu, obchod, zajistit si musíme komunál, tedy sekání a podobně. Pak provozujeme také penzion. Čtvrtá podnikatelská věc je, že jsme si koupili bagr – tedy poskytujeme zemní práce. Celkem zaměstnáváme devět lidí. Na tři sta šedesáti hlavou obec jsme tu celkem významným zaměstnavatelem.

Základní agenda úřadu tedy spočívá v čem?

Staráme se o silnice, chodníky, osvětlení, budovy, o všechny naše pozemky, zábradlí a podobně. Jsou to všechno praktické věci. A pak jsou ty administrativní, a těch je čím dál víc. Co si v Praze vymyslí, my si tady vyžereme. Nikdo nám to tam neulehčuje.

Například?

Tak třeba teď musíme dokládat, že nejsme ve střetu zájmů. Přestože se tím neživíme, musíme se před úřady odkopat, uvést, kolik a kde si vyděláváme a podobně. Do budoucna budeme řešit problematiku odpadů, což bude hodně nepříjemné…

Jaká je tady nezaměstnanost?

Malá. Je to téměř nula procent. Jsou tady třeba dva nebo tři lidi nezaměstnaní.

sinfin.digital