Kdyby sem chtěl Zeman přijet znovu, tak asi řeknu, že nemám čas, přiznává starosta Přívratu

Jan Stránský je starostou východočeského Přívratu. V rozhovoru pro INFO.CZ, který vznikl jako součást reportážního seriálu Česká jízda, popisuje, jak se v obci snaží udržet služby, které tu lidé byli zvyklí mít před rokem 1989, a jaké překážky ze strany státu při tom musí překonávat. Co si myslí o Babišovi se Zemanem?

Tak jak se vám tady starostuje?

Na začátek je potřeba říct, že já i Pavlína jsme neuvolnění. Oba chodíme normálně do práce, starostování děláme po práci. Takže je to všechno o tom, že vedení obce věnujeme volný čas. Ale máme podporu, myslím si, většiny obyvatel, takže nepříjemných zážitků není mnoho.

Máte kancelářskou sílu?

Máme účetní. Na celý úvazek. Zaměstnanců máme ale víc. Máme hospodu, obchod, zajistit si musíme komunál, tedy sekání a podobně. Pak provozujeme také penzion. Čtvrtá podnikatelská věc je, že jsme si koupili bagr – tedy poskytujeme zemní práce. Celkem zaměstnáváme devět lidí. Na tři sta šedesáti hlavou obec jsme tu celkem významným zaměstnavatelem.

Základní agenda úřadu tedy spočívá v čem?

Staráme se o silnice, chodníky, osvětlení, budovy, o všechny naše pozemky, zábradlí a podobně. Jsou to všechno praktické věci. A pak jsou ty administrativní, a těch je čím dál víc. Co si v Praze vymyslí, my si tady vyžereme. Nikdo nám to tam neulehčuje.

Například?

Tak třeba teď musíme dokládat, že nejsme ve střetu zájmů. Přestože se tím neživíme, musíme se před úřady odkopat, uvést, kolik a kde si vyděláváme a podobně. Do budoucna budeme řešit problematiku odpadů, což bude hodně nepříjemné…

Jaká je tady nezaměstnanost?

Malá. Je to téměř nula procent. Jsou tady třeba dva nebo tři lidi nezaměstnaní.

Přívrat: Pokud jde o služby, chceme tady standard, který měli lidé před rokem 1989

Co obec dělá pro to, aby nestárla, aby sem přitáhla nebo udržela mladé lidi?

Několik věcí: musíme jím umět nabídnout, kde si mohou postavit dům. Těch moc nemáme. Druhá věc je poskytnout jim aspoň základní infrastrukturu: obchod, hospoda, úřad. Co je možné, to tady máme. Další věc je spojení se světem, to jsme si okolo roku 2015 vyjednali s krajem. Máme slušné autobusové spojení, lidé tak mohou jezdit do práce, děti do školy. A poslední věc je, že se v obci musí něco dít, kulturní život je u nás také pestrý. Pokud sečtu akce pro širokou veřejnost i pro místní, je to přes 36 víkendů, kdy se tady něco děje.

Když jsem se připravoval na cestu k vám, vcelku záhy jsem zjistil, že tady byl v roce 2013 prezident Miloš Zeman. Jak se to tehdy semlelo?

S odstupem času to hodnotím jinak, než tehdy, v daný okamžik. Kdyby mi sem chtěl přijet znova, tak asi řeknu, že nemám čas.

Proč?

Protože nemám rád jeho „alternativní pravdy“.  Alternativní pravdy jsou pro mě účelové lži. Protože neumím svým třem dětem vysvětlit, proč může prezident mluvit sprostě (navíc v televizi) a oni ne. Protože si myslím, že z východu nepřišlo nikdy nic dobrého. No a nakonec, protože nesnáším, když někdo nectí, nebo účelově přiohýbá naši ústavu.

A jak jste to hodnotil v daný okamžik?

Že prezident jen tak do nějaké vesnice nedorazí, natož do takto malé. Byla to pro nás pocta, velká událost, byly to velké přípravy. Kontaktoval mě tehdy hejtman, že by k nám chtěl přivézt prezidenta.

Jaké si kladl podmínky?

Těch podmínek byla fůra, bylo to ze strany prezidentského protokolu, i ze strany kraje. Bylo to hektické. Byl tady ansábl lidí z Hradu i kraje, ochranka, atd. Proti tomu pouze já, musel jsem to tedy dát s lidmi od nás dohromady. Všichni ve volném čase. Vše ale na 100 % klaplo. Večer jsme to oslavili v naší hospůdce.

Sledujete centrální politiku?

Ano.

Co říkáte třeba na Andreje Babiše?

Když přijdete do hospody, u stolu vám nikdo neřekne, že ho volil. Přitom tady měl 35 procent. Lidé se stydí za to, že ho volí. Na druhou stranu třeba důchodci jsou za něj rádi, protože jim přidává peníze. Jsou to podle mě jeho hlavní voličská základna.

Teď nám přitom reálně sebrali 35 procent z daňových příjmů. Reálně dostáváme o tuto částku méně peněz, řešíme co s tím… To, že pošle posléze 1250 Kč navíc na každého jednoho člověka, znamená, že stejně budeme o milion chudší. Takže: populismus.

Němčičky: Víno, sport a staré křivdy na jihu Moravy

Díval jsem se na jeden z posledních zápisů vašeho zastupitelstva. Druhý bod: informace o stavu podnikatelských činností. To znamená, že probíráte, jak v daném období fungovala hospoda, obchod, penzion?

Probíráme tržby, zásobování, jak nám to jde, co bychom mohli dělat lépe. V hospodě se dělají také velké akce, je tam velký sál.

Jste – pokud jde o jednání zastupitelstva – rozhádaní?

Nejsme. Není to tak, že by tady byla opozice. Panuje zde shoda na tom, co chceme dělat. Máme plány rozvoje.

O jaké plány jde?

I když nám Babiš sebral peníze, nemůžeme říct, že končíme.

Kdybych nebyl neuvolněný, kdybych byl placený, určitě bychom nemohli provozovat to, co provozujeme. Obzvláště poté, co komunálním politikům přidali na platech. Na plný úvazek by tady starosta bral přes 40 tisíc měsíčně. Což jsou peníze za rok, za které tady postavíme slušný kus cesty, anebo osvětlení. Děláme to tudíž ve svém volnu, po práci. A peníze, které tím ušetříme, jdou do investic.

Jak často se scházíte na úřadě?

To nejde takto říct. V mezičase se tomu musíme věnovat pořád.

Takže nadšenectví?

No, je to o hubu. Pokud chceš pro obec něco dělat, je to o držku.

A jakou máte zpětnou vazbu?

Je to tady spíš dobrosrdečnější. Neznamená to ale, že se někdo občas neozve. Já jsem ale rád. A musím také říct, že nám neustále volají lidé, kteří by se k nám chtěli přestěhovat.

Máte obecní byty, případně kolik? A co byty sociální?

Máme čtyři obecní byty, žádné sociální.

Co důchodci a nemohoucí? Jsou u vás nějaké sociální služby?

Sociální služby nemáme, a v tuto chvíli nemáme nic ani zasmluvněno.

Co vám v obci nejvíc chybí a na čem byste chtěli do budoucna pracovat?

Máme v tuto chvíli všechno, co obec naší velikosti potřebuje. Čeká nás rekonstrukce úřadu (bývalé školy), chceme tam vybudovat také další tři byty. No a nejdůležitější bude udržet všechny služby ve funkčním stavu a postupně zase rekonstruovat majetek – hlavně budovy.

A jak vám pomáhá stát, kraj a další státní infrastruktura? Jste s někým v kontaktu, anebo si všechno, co potřebujete, obstaráváte po vlastní ose?

Stát nám pomáhá hlavně prostřednictví úřadu práce a jejich podpory na zaměstnávání lidí, kteří by jinak měli problém sehnat práci. Kraj má poměrně slušně nastavené granty a dotace – jsou jednoduché na administrativu a efektivní co do čerpání. Komunikace s ostatními státními institucemi je složitá, zdlouhavá, spousta papírů a výsledky většinou nejasné, často překvapivé – v negativním slova smyslu.

Zaregistrovali jste aktuální konflikt o výklad komunistické minulosti? Historik Pullman proti Michalu Klímovi…

Vůbec. Určitě ne.

ČSSD hledá svého voliče. Hamáčkův červený svetr jí sotva pomůže

Jak vaše obec fungovala ve srovnání s dneškem před rokem 1989? Ptám se hlavně na postupné ubývání veřejných služeb…

My se tady snažíme, pokud jde o služby, dochovat, anebo přiblížit standardu, který lidé měli před rokem 1989. Byla tady hospoda a bude tady hospoda, dokud tady my s Pavlínou (místostarostka Pavlína Nováková, pozn. red.) budeme. To samé obchod, byl tady obchod a bude tady obchod, dokud tady budeme. Prostě ho udržíme, protože je to důležité pro starší lidi, je to komunitní místo pro setkávání. Potud, když to hodnotím jako starosta.

Pokud posloucháme starší lidi, třeba v hospodě, všichni vzpomínají, jaká byla sranda, když tady byly různé akce. A my děláme totéž, pořádáme akce, pro děti i dospělé, chceme, aby i oni měli vzpomínku. A děti, aby si vytvořily vztah k té obci. A i když třeba v osmnácti odejdou, aby se sem třeba jednou vrátily.

Zpětně vzato: Co vás na starostování v takto malé obci nejvíc překvapilo?

Mě nepřekvapilo nic. Spíše moji manželku, jak hodně tomu musím věnovat volného času… Na úkor rodiny. Vlastně nikdy nemáme volno.

SDÍLET
sinfin.digital