Přívrat: Pokud jde o služby, chceme tady standard, který měli lidé před rokem 1989

Jak se žije lidem v malých obcích? Jak to tam je s dostupností služeb, bydlení a práce? A co politika? Udělají si na ni místní alespoň někdy čas? Zajímá je vůbec, anebo si život organizují, aniž by se nějak spoléhali na stát? Odpovědi hledám přímo v regionech a přináším ve druhém textu nového seriálu INFO.CZ. Po jižní Moravě následuje Pardubický kraj.

„My se snažíme, pokud jde o služby, dochovat, anebo přiblížit standardu, který tady lidé měli před rokem 1989.“ Tak zní klíčová citace starosty naší druhé sondy do českého a moravského venkova v rámci projektu, kterým na INFO.CZ mapujeme, jak se tady lidem dneska žije. Minule jsem byl v jihomoravských Němčičkách, tentokrát jsem se vypravil do východočeského Přívratu. Obec je to spíše menší, leží ve vrcholové části Kozlovského hřbetu, který je součástí Svitavské pahorkatiny, nedaleko sedla, kterým prochází silnice z Litomyšle do České Třebové. Pohodlně se odsud dostanete také do Ústí nad Orlicí.

Pro Přívrat jsou charakteristické dvě věci: bohatý kulturní život a právě to, o čem výše hovoří starosta Jan Stránský: ambice obce zajistit lidem aspoň část služeb, na které tu byli zvyklí před rokem 1989. V Přívratu sice není třeba škola nebo doktor, obec zde ale provozuje hospodu, obchod se smíšeným zbožím, penzion nebo malou knihovnu.  „Byla tady hospoda a bude tady hospoda, dokud tady s Pavlínou (místostarostka Pavlína Nováková, pozn. red.) budeme. To samé obchod, byl tady obchod a bude tady obchod, dokud tady budeme. Prostě ho udržíme, protože je to důležité pro starší lidi, je to komunitní místo pro setkávání,“ vysvětluje mi Stránský.

sinfin.digital