Přívrat: Pokud jde o služby, chceme tady standard, který měli lidé před rokem 1989

Jak se žije lidem v malých obcích? Jak to tam je s dostupností služeb, bydlení a práce? A co politika? Udělají si na ni místní alespoň někdy čas? Zajímá je vůbec, anebo si život organizují, aniž by se nějak spoléhali na stát? Odpovědi hledám přímo v regionech a přináším ve druhém textu nového seriálu INFO.CZ. Po jižní Moravě následuje Pardubický kraj.

„My se snažíme, pokud jde o služby, dochovat, anebo přiblížit standardu, který tady lidé měli před rokem 1989.“ Tak zní klíčová citace starosty naší druhé sondy do českého a moravského venkova v rámci projektu, kterým na INFO.CZ mapujeme, jak se tady lidem dneska žije. Minule jsem byl v jihomoravských Němčičkách, tentokrát jsem se vypravil do východočeského Přívratu. Obec je to spíše menší, leží ve vrcholové části Kozlovského hřbetu, který je součástí Svitavské pahorkatiny, nedaleko sedla, kterým prochází silnice z Litomyšle do České Třebové. Pohodlně se odsud dostanete také do Ústí nad Orlicí.

Pro Přívrat jsou charakteristické dvě věci: bohatý kulturní život a právě to, o čem výše hovoří starosta Jan Stránský: ambice obce zajistit lidem aspoň část služeb, na které tu byli zvyklí před rokem 1989. V Přívratu sice není třeba škola nebo doktor, obec zde ale provozuje hospodu, obchod se smíšeným zbožím, penzion nebo malou knihovnu.  „Byla tady hospoda a bude tady hospoda, dokud tady s Pavlínou (místostarostka Pavlína Nováková, pozn. red.) budeme. To samé obchod, byl tady obchod a bude tady obchod, dokud tady budeme. Prostě ho udržíme, protože je to důležité pro starší lidi, je to komunitní místo pro setkávání,“ vysvětluje mi Stránský.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital