Marxovy sochy nás musí znepokojovat. Vyjímají se v Karlových Varech i v Berlíně

Zkuste si představit, že by u nás, anebo třeba v Německu, byly běžně k vidění sochy některého z teoretiků nacionálního socialismu či nacismu, chcete-li například Rudolfa Junga či Alfreda Rosenberga. Nepředstavitelné, viďte? V případě duchovního otce a jednoho z hlavních ideologů komunismu, jenž má na svědomí větší počet lidských životů než nacismus, respektive fašismus, Karla Marxe to ale možné i více než 30 let po pádu komunistických diktatur ve střední a východní Evropě včetně naší země je. Kde všude se památníky, pomníky, ulice, náměstí a další stavby s Marxovým jménem nacházely či dodnes nacházejí a proč tomu tak je? A co s nimi bude dál? To se dočtete v zářijovém Magazínu I, z něhož je následující ukázka. V běžném prodeji časopis nenajdete, objednat si jej můžete prostřednictvím tohoto formuláře.

Nejznámějším pomníkem Karla Marxe (1818–1883) v České republice je bezpochyby ten v Karlových Varech, které autor Manifestu komunistické strany, Kapitálu a dalších stěžejních děl marxismu-leninismu navštívil během svého života celkem třikrát, a sice v letech 1874, 1875 a 1876. Fakt, že se po prvním pobytu do Varů ještě dvakrát vrátil, svědčí o tom, že lázně dělaly jemu i jeho dceři, která jej v letech 1874 a 1876 doprovázela, dobře, i o tom, že si oblíbil tamní prostředí a uvolněnou atmosféru. 

Autory jeho pomníku jsou akademický sochař a malíř Karel Kuneš mladší (1920–1997) a architekt Marcel Šulc (*1932), jejichž bronzová plastika sedícího Marxe v nadživotní velikosti byla odhalena 5. května 1988 u příležitosti 170. výročí jeho narození. 

Marx a marxismus nejsou totéž, Lenin jeho učení zvulgarizoval, říká v Magazínu „I“ Csaba Szaló

sinfin.digital