Posílení síťové infrastruktury výrazně pomůže rozvoji Ústecka, ukázala studie

Digitalizace průmyslu i zvyšující se nároky uživatelů začínají vystavovat tuzemskou internetovou infrastrukturu stále silnějšímu tlaku. Připojení k internetu využívá stále více institucí, rostou objemy dat i požadavky na rychlost a stabilitu. Podle Českého statistického úřadu využívalo v roce 2020 připojení k internetu v České republice 98,6 % firem s alespoň deseti zaměstnanci, průměrná spotřeba dat u SIM karet se mezi lety 2016 a 2019 zdvojnásobila. Právě zrychlení připojení a snížení doby odezvy je přitom nutným předpokladem pro adaptaci Česka na moderní technologie, které následně podpoří ekonomický rozvoj naší země i jednotlivých regionů. Jak by ze sítí nové generace 5G těžil konkrétně Ústecký region analyzoval výzkumný tým Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Analytici oslovili více než desítku firem podnikajících v Ústeckém kraji v různých segmentech ekonomiky (např. TOS Varnsdorf, Lovochemie, Infinity Energy) zástupce soukromého a veřejného sektoru z Ústecka, kteří se na důležitosti budování datové infrastruktury shodují. „Digitalizace a zavedení vysokorychlostních sítí významně přispěje k integraci regionů, 5G sítě totiž zaručují rychlou, bezpečnou a spolehlivou datovou komunikaci, která bude v budoucnu nezbytným předpokladem pro rozvoj jakéhokoliv podnikání,“ říká Ondřej Ferdus, ředitel Útvaru digitální ekonomiky a technologií ve Svazu průmyslu a dopravy České republiky

„Je to příležitost pro podnikatele rozvíjet svůj byznys například digitalizací a zaváděním nových služeb, vývojem nových produktů s on-line řízením nebo žádoucí efektivní práce z domova. V regionální správě je to příležitost pro vytvoření obousměrné komunikační platformy pro občany regionu. Funkční sítě 5G mohou přispět k tomu, aby se příhraniční regiony přestaly vylidňovat a byly atraktivní i pro chybějící profese s vysokou kvalifikací“, doplňuje Jan Rýdl, člen správní právní rady společnosti Tos Varnsdorf s tím, že vysokorychlostní a 5G sítě představují přesně typ výzvy, který regiony, jako je Ústecký, potřebují.

Růst přidané hodnoty až o 20 miliard

Výsledky průzkumu lze jednoznačně chápat jako signál, že kvalita datové infrastruktury je do budoucna pro podnikatelský sektor jedním z velmi důležitých atributů. Lze očekávat masivní investice do automatizace a robotizace výroby zejména v průmyslu a přechod na takovou formu výroby či poskytování služeb, která bude vyžadovat vysoké standardy připojení. 

„Závěry vědeckých studií konstatují, že vysokorychlostní připojení pozitivně ovlivňuje řadu mikroekonomických a makroekonomických indikátorů. Pozitivní vliv vysokorychlostního připojení na zaměstnanost, vznik firem či produktivitu práce se následně přelévá mezi jednotlivými tržními segmenty a celou ekonomikou. Lidé se již nebudou muset stěhovat za prací, ale mají možnost zůstat ve svém regionu a stimulovat tak jeho ekonomickou prosperitu,“ uvedl jeden z hlavních autorů studie, Michael Fanta.

Stávající infrastruktura může brzy pocítit své kapacitní limity, především s ohledem na rozvoj Průmyslu 4.0, ale také fenomén práce z domova, distanční výuky či nárůstu povolání, která kvalitní připojení nutně vyžadují (např. IT či online marketing). Včasné podchycení situace a důkladné zasíťování regionu tak bude v následujících dvou dekádách obrovským přínosem a zajistí výhodu nad ostatními. Dle konzervativního odhadu lze očekávat, že v případě nárůstu míry digitalizace v průmyslu v Ústeckém kraji o 80 procent lze následně počítat s nárůstem hrubé přidané hodnoty (HPH) v odvětví o 15–20 miliard korun. To však bude možné pouze za předpokladu důsledné koordinace a politické podpory nejen na celostátní, ale také regionální a municipální úrovni.

Úloha vládních institucí je zásadní zejména ve vytváření vhodných a nediskriminačních podmínek pro budování a bezpečný provoz komunikačních sítí. Stát by měl vedle stimulace investic pružně reagovat a přijímat vhodná opatření, kterými podpoří co nejširší hospodářskou soutěž a zajistí, že vhodné příležitosti spojené́ s rozvojem těchto sítí budou dostupné pro co nejširší okruh uživatelů. Případné omezení konkurence, zpřísnění podmínek podnikání či stavění tržních bariér vysílá do podnikatelského prostředí negativní signály a může tak zabránit či přibrzdit kýžený růst ekonomické efektivity.

Kompletní studie s názvem Vysokorychlostní sítě nové generace v kontextu rozvoje regionu Ústí nad Labem je k dispozici na tomto odkazu.

sinfin.digital