100 dnů vlády: Válka na Ukrajině zastínila ostatní problémy, teď ale musí Fialovi ministři zabojovat na domácí frontě

Prvních sto dnů vlády naprosto zásadně ovlivnila agrese Ruska na Ukrajině. Premiér Petr Fiala ihned pochopil, o jak významný moment jde – jeho reakce byla principiální a pevná. Dřív nebo později se ale vláda vrátí k běžné agendě, čelí inflaci, přílivu uprchlíků, rostoucím cenám energií, potravin nebo bydlení – to vše bude mít zásadní dopad na sociální soudržnost české společnosti. A aby toho nebylo málo, vládu čeká také předsednictví v Evropské unii.

Jinak řečeno: těžkosti Fialovu vládu teprve čekají. Prvních sto dnů v úřadech Fiala a jeho ministři ustáli a zvládli, paradoxně to pro ně ale bylo dost možná to nejjednodušší období – Česko nečekají ekonomicky a sociálně zrovna jednoduché měsíce a možná i roky.

Nejprve ale bilance prvních tří měsíců:

Fialova vláda zrušila EET, snížila schodek státního rozpočtu, zvýšila penze, ukončila přimíchávání biosložek do paliv a spustila tendr na dostavbu Dukovan. Válka na Ukrajině jí také umožnila odklonit pozornost od pandemie (vzpomínáte ještě na problémy, především ty komunikační, se kterými se na začátku roku potýkal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek?), a ruská agrese byla a je také klíčovou agendou Fialy a spol. nejen doma, ale i v zahraničí.

Premiér v posledních týdnech několikrát předstoupil před poslance a popisoval jim pozici vlády, postup v řešení uprchlické krize a celkové dopady války na situaci v České republice. Mimo to Fiala vyrazil do Bruselu, zúčastnil se summitu NATO a Evropské rady.

Premiér Petr Fiala v Kyjevě

A třeba předseda Pirátů Ivan Bartoš prvních sto dnů vlády popsal takto: „Vláda má za sebou prvních sto dnů ve funkci, během kterých musela řešit hned několik náročných krizí. Některé nám zanechal předchozí kabinet – například obří sekeru v rozpočtu nebo rozjetou vlnu pandemie. Tou největší je ale bezesporu Putinova agrese na Ukrajině a na ni navázané zvyšování cen a nejsilnější migrační vlna od druhé světové války. Děláme všechno, co je v našich silách, abychom těžkou situaci zvládli a pomohli jak našim občanům, tak lidem utíkajícím před válkou.“

Podstatná je zde jeho poslední věta. Protože jak se dalo čekat, opozice vládě vyčítá, že kvůli válce na české občany zapomněla. Už jsme o tom na INFO.CZ psali, tak to pouze připomeneme: předseda nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš využil situace a pasoval se do role ochránce všech, kteří strádají. A je irelevantní, zda tomu tak je a bude objektivně, anebo tak svou situaci jenom vnitřně prožívají.

Obojí totiž může mít dost podobné společenské a politické důsledky: rozpad sociálního smíru a nárůst podpory populistů a extremistů. A politolog Lubomír Kopeček v tomto ohledu nepochybuje, že se Babišovo hnutí ANO nachází v celkem komfortní pozici opoziční strany, která může používat klasické ekonomické apely poukazující na vysoké ceny energií, paliv či inflaci, a současně odkazovat na lepší situaci v době svého vládnutí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak by politickou dynamiku mohly ovlivnit blížící se prezidentské volby?
  • A jak vláda zareagovala na neutěšenou situaci tuzemských domácností?
sinfin.digital